PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom: Aleja Wojska Polskiego zostanie przebudowana

  • PAP/AT    12 marca 2018 - 07:47
Radom: Aleja Wojska Polskiego zostanie przebudowana
Podpisano umowę na dofinansowanie przebudowy alei Wojska Polskiego w Radomiu (fot.radom.pl)

Radom otrzyma 93 mln zł na przebudowę alei Wojska Polskiego.
  • Wojewoda mazowiecki podpisał umowę dot. dofinansowania przebudowy alei Wojska Polskiego w Radomiu.
  • Miasto ma otrzymać z budżetu państwa 93 mln zł.
  • W poniedziałek (12 maca) umowa trafi do prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego, ma on jednak zastrzeżenia do niektórych jej zapisów.

W sobotę (10 marca) umowę podpisał wicewojewoda Artur Standowicz. Zapowiedział, że w poniedziałek dokument zostanie przekazany do podpisania przez prezydenta Radomia. "Chcemy, żeby ta inwestycja jak najszybciej się rozpoczęła. Czekamy na szybkie podpisanie umowy, rozpisanie przetargu, rozstrzygnięcie i wejście maszyn na budowę" - powiedział obecny na sobotniej konferencji prasowej szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski. Polityk PiS zaznaczył, że dofinansowanie inwestycji w wysokości 80 proc. to najwyższa kwota przyznawana przez państwo na przebudowę drogi miejskiej.

Aleja Wojska Polskiego leży w ciągu dróg krajowych nr 9 i 12. Trasą odbywa się ruch tranzytowy w kierunku Lublina, a także Rzeszowa. Droga jest w bardzo złym stanie technicznym i wymaga pilnej i gruntownej modernizacji.

Zdaniem wicemarszałka Senatu Adama Bielana, inwestycja ta ma duże znaczenie nie tylko ze względów komunikacyjnych, ale jest też ważna w związku z planami rozbudowy radomskiego lotniska. Dlatego - jak zaznaczył wicemarszałek - przebudowa trasy powinna się rozpocząć jak najszybciej. "Apeluję do prezydenta Radomia, by niezwłocznie podpisał umowę i rozpoczął budowę" - powiedział Bielan.

Tymczasem prezydent miasta ma zastrzeżenia do niektórych zapisów umowy. "Po dogłębnej analizie projektu umowy (...) dostarczonej przez służby wojewody, przesłałem wojewodzie mazowieckiemu szereg uwag do projektu" - stwierdził prezydent Radomia cytowany w komunikacie przesłanym w sobotę PAP przez radomski magistrat.

Zastrzeżenia prezydenta budzi zapis dotyczący możliwości wstrzymania finansowania i rozwiązania umowy. "Zapisy te, podobnie jak szereg innych, które budzą wątpliwości, powinny być, w mojej ocenie, przedmiotem niezwłocznych ustaleń prawników urzędu miejskiego oraz urzędu wojewódzkiego" - stwierdził Witkowski.

Według wicewojewody, umowa jest standardowa. "Nie ma nic nadzwyczajnego w tym, że każdy podmiot, który udziela dotacji z budżetu państwa, zawiera w umowie szereg zabezpieczeń na okoliczność realizacji tej umowy" - stwierdził Standowicz. Także zdaniem ministra Suskiego, takich umów w Polsce "jest podpisywanych tysiące". Umowa opiewa na przeszło 93 mln zł. W tym roku rząd chcę przeznaczy na przebudowę drogi w Radomiu 28,3 mln zł, w 2019 r. - 36,8 mln zł i 2020 r. - 28 mln zł.

Projekt obejmuje rozbudowę alei Wojska Polskiego i ulicy Żółkiewskiego - od linii kolejowej nr 8 do ronda Popiełuszki wraz z budową nowych wiaduktów nad torami kolejowymi. Na dwóch odcinkach, o łącznej długości ponad 4 km, kierowcy mają mieć do dyspozycji dwie jezdnie. Planowana jest też rozbudowa ronda Popiełuszki oraz przebudowa ulicy Zwolińskiego od ronda do granicy miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.