PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom chce zmienić oblicze placu symbolu PRL-u

  • PAP    10 listopada 2014 - 14:41

Władze miasta chcą zmienić wizerunek zaniedbanego Placu Jagiellońskiego - w czasach PRL-u jednego z najbardziej charakterystycznych miejsc w Radomiu. Tam, gdzie przed laty górował Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej, ma stanąć pomnik patrona Radomia Św. Kazimierza.
Miasto rozstrzygnęło przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy Placu Jagiellońskiego. Wstępna koncepcja ma być gotowa w ciągu dwóch miesięcy od podpisania umowy.

"Następnie zostanie ona poddana konsultacjom społecznym i wówczas - po uwzględnieniu sugestii mieszkańców - powstanie pełna dokumentacja projektowo-kosztorysowa przebudowy placu" - wyjaśnia Ryszarda Kitowska z zespołu prasowego radomskiego magistratu.

Na Placu Jagiellońskim ma stanąć pomnik patrona miasta - Św. Kazimierza Jagiellończyka. Projekt ma uwzględnić obsługę komunikacyjną placu, parking podziemny, element wodny, zieleń i małą architekturę.

Władze Radomia zamierzają zmienić charakter placu, który jest zniszczony i sprawia wrażenie zaniedbanego. Miejsce to niewiele zmieniło się od lat 80., kiedy w jego centralnym punkcie stał Pomnik Wdzięczności. Na górującym nad placem monumentem przedstawiającym żołnierzy, a także robotników i robotnice z dziećmi, znajdował się napis "Bohaterskiej Armii Radzieckiej Wyzwolicielce Społeczeństwo M. Radomia 1945-1954".

Na początku lat 90. pomnik zdemontowano. Jego górna część stoi obecnie na miejscowym cmentarzu prawosławnym. Zmieniono też nazwę miejsca z Placu Zwycięstwa na Plac Jagielloński.

Skwer w zachodniej części placu w niewielkim stopniu służy jako miejsce spotkań i odpoczynku. Podobnie zachodnia część zatraciła charakter placu miejskiego i tylko sporadycznie, np. w Sylwestra, powraca do właściwej funkcji; tutaj organizowana jest zwykle miejska zabawa sylwestrowa.

"Chcemy stworzyć w tym miejscu funkcjonalną i nowoczesną przestrzeń, nadając jej charakter wielofunkcyjnego placu miejskiego" - podkreśla Kitowska.

W ciągu ostatnich trzech lat miasto zorganizowało dwa konkursy na przygotowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania placu. Zakończyły się one jednak niepowodzeniem.

"Żadna z kilkudziesięciu koncepcji zgłoszonych na konkursy nie spełniała do końca naszych oczekiwań. Na wyglądzie tej części miasta, znajdującej się w ścisłym centrum Radomia, zależy nam szczególnie. Dlatego poprzeczkę stawiamy wysoko - podkreśla Kitowska.

Włodarze Radomia chcą, by na placu odbywały się uroczystości miejskie, a także, by było tam miejsce przeznaczone do wypoczynku oraz organizacji imprez okolicznościowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • krok100, 2014-11-11 10:14:41

    proszę by władze miasta uwzględniły także ul. Księcia Litwy Witolda /tak brzmiała pełna nazwa tej ulicy/ i ul.Wąską co zakończy rewitalizację Centrum miasta i będzie świadczyć o dobrej gospodarności i poczuciu estetyki włodarzy i rajców