PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom: projekt dot. gospodarki wodno-ściekowej na 372 mln zł

  • PAP/rs    16 listopada 2017 - 16:47
Radom: projekt dot. gospodarki wodno-ściekowej na 372 mln zł
Na modernizację i rozbudowę gospodarki wodno-ściekowej Radom chce wydać 372 mln zł. Fot. Shutterstock.com

Dofinansowanie unijne w wysokości ponad 192 mln zł otrzyma Radom na realizację ostatniego już etapu modernizacji i rozbudowy gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji miejskiej. To jeden z trzech największych tego typu projektów w Polsce; jego wartość to 372 mln zł.
• Do 2022 r. ma być zmodernizowane w tym mieście ponad 100 km sieci kanalizacyjnej wraz z podłączeniem ponad 2 tys. nowych użytkowników.

• W planach jest także rozbudowanie o blisko 60 km sieci wodociągowej i podłączenie 786 nowych użytkowników oraz budowa ponad 13 km kanalizacji deszczowej.

• Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi ponad 372 mln zł; tzw. wydatki kwalifikowane to przeszło 226 mln zł, a dofinansowanie unijne - ponad 192 mln zł.

Jak poinformował w czwartek w Radomiu wiceprezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski, do 2022 r. ma być zmodernizowane w tym mieście ponad 100 km sieci kanalizacyjnej wraz z podłączeniem ponad 2 tys. nowych użytkowników.

W planach jest także rozbudowanie o blisko 60 km sieci wodociągowej i podłączenie 786 nowych użytkowników oraz budowa ponad 13 km kanalizacji deszczowej. Wdrożony zostanie również automatyczny system zarządzania siecią wodociągową i kanalizacyjną. Projekt przewiduje także modernizację oczyszczalni ścieków oraz pięciu stacji uzdatniania wody.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi ponad 372 mln zł; tzw. wydatki kwalifikowane to przeszło 226 mln zł, a dofinansowanie unijne - ponad 192 mln zł.

Wiceprezes NFOŚIGW podkreślił, że jest to trzeci największy w Polsce - obok Warszawy i Poznania - projekt z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Jego zakończenie planowane jest na rok 2022.

Pieniądze na realizację projektu pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Będą też - jak zaznaczył Michalski - uruchamiane na ten cel środki z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

W sumie do 2022 r. Wodociągi Miejskie w Radomiu zrealizują inwestycje w zakresie gospodarki wodno-ściekowej na łączną kwotę ponad 837 mln zł, z czego dofinansowanie unijne ma przekroczyć 442 mln zł.

Wiceprezes NFOŚiGW powiedział PAP, że w obecnej perspektywie finansowej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na budowę, modernizację i rozbudowę systemów wodociągowo-kanalizacyjnych przeznaczono 7 mld zł. Według Michalskiego, większość z tych pieniędzy jest już rozdysponowana.

"Wniosków jest w tej chwili więcej niż pieniędzy. Dlatego staramy się o dodatkowe 1,5 mld zł, by wszyscy w całym kraju mogli zrealizować swoje projekty" - powiedział Michalski. Dodał, że są to już prawdopodobnie ostatnie środki dotacyjne na duże projekty ogólnokrajowe z zakresu wodno-kanalizacyjnej. "Reszta projektów mniejszych może starać się o dofinansowanie w ramach regionalnych programów operacyjnych w każdym województwie" - zaznaczył.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.