PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom: Przełom w rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego

  • PAP/JS    2 lutego 2017 - 19:00
Radom: Przełom w rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego
Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę kamienic (fot. radom.pl)

• Przebudowa zaniedbanego od wielu lat zespołu kamienic Deskurów, usytuowanego w obrębie radomskiego rynku, ma być przełomowym elementem rewitalizacji zabytkowej części Radomia - Miasta Kazimierzowskiego.
• Prace mają rozpocząć się wiosną i zakończyć w połowie 2018 r.
Miasto ogłosiło już przetarg na przebudowę kamienic.

"W marcu spodziewamy się wyłonić wykonawcę, który w ciągu 14 miesięcy od podpisania umowy, powinien zrealizować inwestycję" - poinformował dziennikarzy prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Według niego przebudowa nieużytkowanego od dawna zespołu kamienic Deskurów to przełomowy moment w zapowiadanej od wielu lat rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego.

"Czas najwyższy spowodować, by to serce Radomia zaczęło bić mocniej" - stwierdził Witkowski.

Prezydent podkreślił, że prowadzone w 2015 r. konsultacje społeczne pokazały, że radomianom zależy na ożywieniu radomskiego rynku i przyległych ulic.

Po przebudowie kamienice Deskurów mają pełnić funkcję muzealną, usługową, edukacyjną i biznesową. Na parterze będzie strefa usług, a w niej m.in. kawiarnia, restauracja, księgarnia, sklep muzealny.

W strefie edukacji na pierwszym piętrze będą realizowane programy edukacyjne oraz programy dla rodzin.

Na poddaszu natomiast ma powstać strefa przedsiębiorczości, w której swoje miejsce znajdą osoby rozpoczynające działalność gospodarczą.

Odrębną część stanowić ma strefa kultury, w której znajdą się m.in. nowoczesne sale ekspozycyjne. Będą tam prezentowane wystawy stałe i czasowe. Początkowo zapowiadano, że w tym miejscu powstanie Muzeum Historii Miasta Radomia. Teraz jednak miasto bierze pod uwagę także inne rozwiązania.

"Planujemy ogłoszenie konkursu na zagospodarowanie części muzealnej. Zakładamy też przeprowadzenie w tej kwestii konsultacji społecznych" - zapowiedział wiceprezydent miasta Konrad Frysztak.

Przebudowa kamienic Deskurów jest elementem koncepcji zagospodarowania radomskiego Rynku, którą - w ramach konkursu ogłoszonego przez miasto - opracowała grupa architektów z Warszawy.

Na zespół kamienic Deskurów składają się dwa budynki pochodzące z pierwszej połowy XIX w. Projekt zakłada wykorzystanie wewnętrznego dziedzińca, który będzie miał szklane zadaszenie. Dzięki takiemu rozwiązaniu będą tam się mogły odbywać imprezy kulturalne przez cały rok, bez względu na pogodę.

Władze miasta zarezerwowały w budżecie na 2017 r., na roboty budowlane przy rewitalizacji kwartału kamienic Deskurów, 15 mln zł. Zabiegają także o dofinansowanie inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, w ramach konkursu "Rewitalizacja obszarów zmarginalizowanych".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.