PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom: Trasa N-S połączy północ i południe miasta

  • PAP/EM    23 marca 2017 - 17:47
Radom: Trasa N-S połączy północ i południe miasta
Dzięki nowej trasie, zostanie odciążona przebiegająca przez centrum ruchliwa ulica 25 Czerwca (fot. radom.pl)

W drugim półroczu rozpocznie się pierwszy etap budowy trasy N-S, łączącej północną i południową część Radomia.
• Trasa N-S w całości ma być gotowa w 2020 r. Pierwszy etap zakończy się w 2018 r. Inwestycja ma rozwiązać problem korkującego się w godzinach szczytu centrum miasta.

• Miasto rusza z inwestycją w tym roku, mimo że nie udało się mu pozyskać dofinansowania z państwowej subwencji drogowej. W tegorocznym budżecie miejskim zarezerwowano na ten cel 8 mln zł.

• Ze względu na braki w dokumentacji Radom będzie musiał ponownie wystąpić do resortu infrastruktury i budownictwa o przyznanie subwencji.

Trasa N-S ma liczyć ponad 5 km. Jej budowę podzielono na trzy etapy. W całości ma być gotowa w 2020 r. W pierwszej kolejności zostanie wybudowany fragment o długości około 1 km, biegnący od okolic dworca PKS, przy ul. Beliny-Prażmowskiego do ul. Żeromskiego. Prace mają rozpocząć się w drugim półroczu tego roku, a zakończyć w drugiej połowie przyszłego roku.

Zdaniem prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego, to obecnie najważniejsza dla miasta inwestycja drogowa. "Pozwoli ona na rozwiązanie problemu korkującego się, zwłaszcza w godzinach komunikacyjnego szczytu, centrum miasta" - podkreślił prezydent Radomia na czwartkowej konferencji poświęconej nowej inwestycji drogowej.

Dzięki nowej trasie, zostanie odciążona przebiegająca przez centrum ruchliwa ulica 25 Czerwca. Jak zaznaczył Witkowski - w 2019 r. ma być ona - na około 12 miesięcy - wyłączona z ruchu, ze względu na planowaną przez Wodociągi Miejskie wymianę sieci wodno-kanalizacyjnej.

"Do tego czasu musi powstać fragment trasy N-S, który będzie stanowił objazd" - wyjaśnił prezydent.

Witkowski podkreślił, że miasto rusza z inwestycją w tym roku, mimo że nie udało się mu pozyskać dofinansowania z państwowej subwencji drogowej. W tegorocznym budżecie miejskim zarezerwowano na ten cel 8 mln zł.

Radom wystąpił do resortu infrastruktury i budownictwa o przyznanie 5,5 mln zł na budowę pierwszego odcinka trasy N-S. Ze względu na braki w dokumentacji, resort nie uwzględnił tego wniosku. "O subwencję wystąpimy w przyszłym roku, kiedy będziemy mieć komplet dokumentów i będą prowadzone najkosztowniejsze prace" - zaznaczył Witkowski.

Budowa drugiego fragmentu trasy N-S, od ul. Młodzianowskiej do osiedla Południe - ma rozpocząć się w 2018, a zakończyć rok później. W 2020 r. ma powstać trzeci odcinek, od ul. Żeromskiego do ul. Kozienickiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.