PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom: Zabytkowe Miasto Kazimierzowskie przejdzie rewitalizację

  • PAP/AT    1 listopada 2015 - 17:30
Radom: Zabytkowe Miasto Kazimierzowskie przejdzie rewitalizację

Mieszkańcy mogą nadsyłać swoje uwagi dot. rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego (fot.radom.pl)

Władze Radomia chcą do 2020 r. przeprowadzić rewitalizację zabytkowego Miasta Kazimierzowskiego. Na obszarze tym znajdują się m.in. Rynek z ratuszem oraz tzw. kamienica Deskurów.
Miasto zaplanowało m.in. spotkania z przedsiębiorcami, właścicielami prywatnych nieruchomości, przedstawicielami instytucji działających w obszarze Miasta Kazimierzowskiego oraz działaczami radomskich organizacji pozarządowych.

Mieszkańcy mogą zgłaszać propozycje rewitalizacji

W poniedziałek (2 listopada) rozpoczną się konsultacje społeczne dot. kształtu procesu rewitalizacji, które potrwają do 2 grudnia. Mieszkańcy mogą nadsyłać swoje uwagi do magistratu drogą internetową lub też skorzystać ze specjalnych ankiet, dostępnych m.in. w urzędzie miasta. Wyniki konsultacji uwzględnione zostaną w opracowywanym "Programie Rewitalizacji Gminy Miasta Radomia na lata 2014-2023".

"Nie chodzi tylko o rewitalizację polegającą na odnowie warstwy mieszkalnej nieruchomości. Żeby dobrze przeprowadzić ten proces i pozyskać na to to pieniądze z zewnątrz, rewitalizacja musi mieć w sobie dodatkowe cechy, jak pobudzenie życia społecznego czy kulturalnego" - podkreśla prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Trwają przygotowania do modernizacji ratusza

Na obszarze Miasta Kazimierzowskiego znajduje się m.in. radomski Rynek wraz z ratuszem oraz tzw. kamienica Deskurów. Obecnie trwają przygotowania do modernizacji ratusza, w którym do 2013 r. mieściło się miejskie archiwum. W ratuszu po remoncie prowadzona ma być działalność kulturalna i edukacyjna. Siedzibę będzie tu mieć także Rada Miejska oraz niektóre wydziały magistratu. Kilka dni temu miasto ogłosiło także konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla tzw. kamienicy Deskurów. W przyszłości ma się tam mieścić Muzeum Miasta Radomia. Kamienicę tworzą dwa budynki. Wybudowano je w pierwszej połowie XIX w.

Konkurs obejmuje także koncepcję zagospodarowania płyty radomskiego rynku, z uwzględnieniem budowy podziemnego parkingu na około 150-200 miejsc. Koszt zagospodarowania kamienicy i Rynku ma nie przekroczyć 40 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.