PARTNER PORTALU
  • BGK

Radomska starówka odzyskuje blask

  • Propertydesign.pl    7 listopada 2014 - 20:00
Radomska starówka odzyskuje blask

Kolejny fragment radomskiej starówki został odrestaurowany. Miejska spółka Rewitalizacja zakończyła prace związane z przebudową kamienic przy ul. Rwańskiej 16 i ul. Wałowej 4, a także odtworzeniem muru miejskiego i zagospodarowaniem otoczenia przy Skwerze Unii Radomsko-Wileńskiej.
- Miasto Kazimierzowskie ma dla nas, radomian, wymiar szczególny. Cieszy każdy postęp prac związanych z przywracaniem świetności naszemu dziedzictwu kulturowemu, a zwłaszcza, gdy jest to postęp tak znaczący - mówi prezydent Andrzej Kosztowniak.

Odbudowane kamienice stanowią część historycznej zabudowy. Kamienica przy Rwańskiej powstała w końcu XVIII wieku. W jej obrębie znajduje się jeszcze starszy obiekt - oryginalny fragment fortyfikacji miejskich z czasów lokacji Radomia na prawach miejskich w 1364r. przez Kazimierza Wielkiego, który został poddany renowacji i wyeksponowany. W budynku mieścić się będą lokale usługowe, w tym Centrum Informacji Turystycznej (CIT) - podaje oficjalny portal miejski Radomia.

Kamienica położona przy ul. Wałowej 4 wybudowana została od podstaw, w miejsce rozebranego budynku - wyłączonego z użytkowania ze względu na stan techniczny. Tu także swoja siedzibę będą miały lokale usługowe, w tym gastronomiczne.

Prace przy ul. Rwańskiej 16 i ul. Wałowej 4 to realizacja projektu miejskiego w ramach inicjatywy Jessica (Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013).

Zakończyła się także rewitalizacja skweru Unii Radomsko-Wileńskiej, związana z odtworzeniem przebiegu muru miejskiego. Założeniem projektowym było utrzymanie dotychczasowej domyślnej funkcji miejsca jako placu wypoczynkowego dla mieszkańców. Jednocześnie ważne było stworzenie tu miejsca związanego z historią tego terenu.

Odtworzony został przebieg muru miejskiego wraz z wieżą białą i basztą w obrysie odzwierciedlającym ich wielkość na poziomie gruntu. Mur ułożony został na wysokość około 30 cm, a jego szerokość wynosi od 2,2 m do 2,5 m. Odtworzone są też posadzki we wnętrzach dwóch baszt - z białego piaskowca i z cegły.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.