PARTNER PORTALU
  • BGK

Radomski dom dziecka przeniesie się do zlikwidowanej szkoły

  • PAP    14 lipca 2014 - 20:03
Radomski dom dziecka przeniesie się do zlikwidowanej szkoły

Jedyny w Radomiu dom dziecka przeniesie się pod koniec wakacji do wyremontowanego budynku zlikwidowanej szkoły, o której utrzymanie rodzice uczniów toczyli boje z władzami miasta. W nowej siedzibie będzie także działał środowiskowy dom samopomocy dla osób niepełnosprawnych.
Budynek zlikwidowanej dwa lata temu szkoły podstawowej przy ul. Dzierzkowskiej w Radomiu przeszedł generalny remont. Przystosowano go do potrzeb osób niepełnosprawnych. W poniedziałek obiekt został oddany do użytku.

Jak poinformował dziennikarzy prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak, inwestycja pochłonęła ponad 2,4 mln zł, z czego przeszło 1,1 mln zł przekazał wojewoda mazowiecki.

Pod koniec wakacji do nowej siedziby przeniesiony zostanie jedyny w Radomiu dom dziecka - "Słoneczny Dom". Placówka istnieje od 100 lat, od 50 lat działała przy ul. Kolberga. Pod jej opieką jest obecnie ponad 40 osób w wieku od 14 do 25 lat.

Według dyrektorki placówki, Ewy Drelewskiej, w nowej siedzibie podopieczni będą mieć znacznie lepsze warunki. "Budynek jest bardziej kameralny, dzięki czemu można stworzyć domową atmosferę" - podkreśliła. Do nowej siedziby przeniesione zostaną także dwa funkcjonujące w różnych miejscach Radomia środowiskowe domy samopomocy dla osób niepełnosprawnych.

Zdaniem wiceprezydent Radomia Anny Kwiecień, koszty utrzymania jednego wspólnego budynku będą niższe niż obecnie. Dzięki lokalizacji w centrum miasta, łatwiejszy będzie też dojazd na miejsce.

W oddanym do użytku budynku jeszcze dwa lata temu uczyły się dzieci. Ze względu na zły stan techniczny obiektu i planowane oszczędności, władze miasta zdecydowały o likwidacji szkoły. Przeciwni byli rodzice, którzy podejrzewali, że miasto chce sprzedać budynek prywatnym inwestorom. Ze względu na "wątpliwości, co do faktycznej motywacji władz miasta" rodzice poprosili nawet CBA o "rozciągnięcie parasola antykorupcyjnego nad zmianami w oświacie". Interweniowali też u prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, by wpłynął na wywodzącego się z tej partii prezydenta Radomia. "To były boje czysto polityczne. Zapewnialiśmy, że to miejsce pozostanie dla osób jeszcze bardziej potrzebujących pomocy niż uczniowie, którzy teraz świetnie się mają w placówce usytuowanej kilkaset metrów dalej" - ocenił Kosztowniak.

Do nowej siedziby przeniesie się ponad 30 podopiecznych domu dziecka. Pod opieką środowiskowego domu samopomocy ma być 60 niepełnosprawnych osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • JB, 2014-07-15 11:16:56

    Na remont domu dziecka nie było pieniędzy, na remont starej szkoły się znalazły. Teraz dzieci będą mieć na placu kostkę brukową, a ( zaprzyjaźniony z miastem ) deweloper piękną działkę w pobliżu parku. Skandal za skandalem.