PARTNER PORTALU
  • BGK

Radomski ratusz odzyska dawny blask

  • PAP/JS    2 czerwca 2017 - 18:55
Radomski ratusz odzyska dawny blask
Ratusz znajduje się na radomskim rynku. Władze miasta liczą, że dzięki rewitalizacji budynku to miejsce uda się "ożywić". (fot. radom.pl)

XIX-wieczny ratusz w Radomiu odzyska swój dawny blask. Miasto ogłosiło przetarg na rewitalizację obiektu, którego ostatnim użytkownikiem było Archiwum Państwowe. Budynek ma być przeznaczony na potrzeby m.in. urzędu i rady miejskiej oraz ZHP.
Ratusz znajduje się na radomskim rynku. Władze miasta liczą, że dzięki rewitalizacji budynku to miejsce uda się "ożywić".

Wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak zapowiedział, że w ratuszu będą się odbywały posiedzenia Rady Miejskiej. Ma się tu także mieścić biuro obsługi mieszkańców oraz siedziba Radomskiej Strefy Gospodarczej. Oficyny natomiast zajmie Związek Harcerstwa Polskiego.

W ramach remontu konieczne jest m.in. wysuszenie zawilgoconych fundamentów, odgrzybienie, wzmocnienie ścian, wymiana instalacji, okien, drzwi, wymiana pokrycia dachowego oraz wykonanie podjazdów i montaż windy dla niepełnosprawnych. Projekt zakłada też remont i odtworzenie detali architektonicznych, takich jak herb miasta, godło, wsporniki, balkony i elementy dekoracji fasad oraz ratuszowy zegar.

Miasto czeka na oferty wykonawców do 20 czerwca. Rewitalizacja ratusza ma się zakończyć w grudniu 2018 roku.

W najbliższych dniach ma się też rozpocząć przebudowa XIX-wiecznego zespołu kamienic Deskurów, położonego w obrębie Rynku. Po przebudowie kamienice będą pełnić funkcje muzealną, usługową, edukacyjną i biznesową.

Z kolei w 2019 roku - jak zapowiedział wiceprezydent - miasto planuje modernizację płyty rynku wraz z budową podziemnego parkingu na ok. 200 pojazdów.

Ratusz wpisany jest do rejestru zabytków. Wybudowany został w stylu neorenesansowym w połowie XIX wieku według projektu znanego architekta Henryka Marconiego. Przez kilkadziesiąt lat pełnił funkcję siedziby władz miasta, a także odwachu policyjnego, urzędu poboru rekruta i innych struktur administracyjnych. Od 1963 r. mieściło się tutaj Archiwum Państwowe. Jesienią 2013 roku archiwum przeniosło się do nowej siedziby. Przez ostatnich kilka lat budynek stał pusty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.