PARTNER PORTALU
  • BGK

Radomski urząd przygotowuje się do zagospodarowania budynku ratusza

  • RadomNews.pl (Ryszarda Kitowska)    18 lipca 2014 - 19:43
Radomski urząd przygotowuje się do zagospodarowania budynku ratusza

- Działamy stopniowo i metodycznie, bo mamy do czynienia z obiektem, który stanowi dla nas duże wyzwanie. Z jednej strony jest bardzo cennym i ważnym dla miasta zabytkiem, z drugiej zaś – jest bardzo zdegradowany, więc wymaga ogromnych i kosztownych prac remontowych – mówi sekretarz Urzędu Miasta w Radomiu, Rafał Czajkowski, odpowiadający za kwestie organizacyjne.
Pierwszym krokiem Urzędu Miejskiego było opracowanie dokumentacji przedprojektowej rewitalizacji budynku po Archiwum Państwowym na cele administracyjne. Jej celem było dokonanie dokładnej inwentaryzacji budowlanej i konstrukcyjnej budowli, a także oceny stanu instalacji i urządzeń technicznych. To niezbędna podstawa do określenia zakresu koniecznych do wykonania prac remontowo-adaptacyjnych. Warto przy tym zauważyć, że Urząd Miejski nie dysponuje archiwalną dokumentacją techniczną ratusza, a ekspertyza dotyczy budynku o kubaturze przekraczającej 12 tysięcy metrów sześciennych.

Dokumentacja jest już gotowa i – jak ocenia sekretarz Miasta - nie napawa optymizmem. Zarówno budynek główny ratusza, jak i oficyny boczne wymagają gruntownego remontu. Konieczne jest wysuszenie bardzo zawilgoconych fundamentów, usunięcie szkodliwego dla ludzi zagrzybienia, wymiana wszystkich instalacji wewnętrznych.

Kolejnym krokiem urzędu będzie opracowanie dokumentacji projektu wykonawczego inwestycji, wraz z kosztorysem szacunkowym. – Spodziewamy się konieczności poniesienia wysokich nakładów, wiec bierzemy pod uwagę możliwość skorzystania z dofinansowania unijnego na ten cel, o ile tylko będzie taka szansa – mówi Rafał Czajkowski.

Tymczasem urząd przygotowuje przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej. Zostanie on ogłoszony jeszcze w tym roku, prawdopodobnie we wrześniu.

Perspektywy wielkich zmian rysujących się przed radomskim rynkiem pojawiły się ponad 5 lat temu. Na początku 2009 roku prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak, wicewojewoda Dariusz Piątek i dyrektor Archiwum Państwowego w Radomiu Kazimierz Jaroszek podpisali umowę, na mocy której miasto przekazało Skarbowi Państwa działkę przy ulicy Wernera z przeznaczeniem na budowę Archiwum Państwowego w zamian za budynek ratusza, który zostanie zagospodarowany przez administrację samorządową.

Wybudowanie nowej siedziby dla archiwum stało się faktem. W październiku 2013 roku placówka uroczyście otworzyła swoje podwoje.

Przeniesienie do ratusza części wydziałów Urzędu Miejskiego nie jest możliwe natychmiast, bez przystosowania tego zabytkowego budynku do wymogów wynikających ze współczesnych standardów funkcjonowania budynków użyteczności publicznej. - Dopiero wtedy, gdy z budynku zostały wyniesione wszystkie szafy, regały, przesłaniające jego ściany, można było dokonać oceny jego stanu i określić zakres koniecznego remontu – mówi Sekretarz Miasta Rafał Czajkowski.

Ratusz, wybudowany w połowie XIX wieku według projektu Henryka Marconiego w stylu neorenesansowym, jest jednym z najpiękniejszych budynków w Radomiu. Jest wpisany do rejestru zabytków i wszelkie planowane w nim roboty remontowe muszą być wykonywane zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.