PARTNER PORTALU
  • BGK

Raj dla geologów w Chęcinach – otwarto Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej

  • pt    19 października 2015 - 16:04

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej

W Chęcinach, w miejscu, gdzie geolodzy od lat uczą się zawodu, na terenie Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego 19 października otwarto Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej.
Wkomponowany w naturalne otoczenie nowoczesny kompleks pięciu budynków ma skupiać geologów z całego świata. W uroczystości udział wzięli m.in. marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Lena Kolarska-Bobińska.

Konsorcjum samorządowców i naukowców

Inwestycja jest projektem Uniwersytetu Warszawskiego. W celu jej realizacji zostało zawiązane konsorcjum Uniwersytetu Warszawskiego z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, Starostwem Powiatowym w Kielcach i Gminą Chęciny.

Centrum zostało symbolicznie otwarte przez przedstawicieli konsorcjum, którzy założyli geologiczne okulary i uderzyli młotem w płyty kalcytowe zwane „różanką zalejowską”.

- Nie byłoby tej idei, gdyby nie obecność od lat w Chęcinach studentów geologii. Mówi się o tym, że regiony powinny się rozwijać bazując na czynnikach endogenicznych. Tak jest w Świętokrzyskiem. Dzięki inwestycji nasze góry będą częściej odwiedzane nie tylko przez studentów, ale także przez turystów – mówił marszałek Jarubas.

Kompleks o powierzchni ponad 6 tysięcy metrów kwadratowych składa się z pięciu podobnych do siebie budynków, połączonych ze sobą przeszklonym korytarzem. Wewnątrz znajduje się część laboratoryjno-dydaktyczna, konferencyjna oraz trzy części noclegowe dla kadry naukowej, studentów i gości.

Centrum jest wkomponowane w otoczenie naturalnych skał, które są najstarszymi zewnętrznymi skałami w Polsce, mają około 500 milionów lat. Elewacja jest wykonana z miejscowego kamienia, a dach pokrywają murawy kserotermiczne.

Centrum już zostało zauważone. W konkursie European Property Awards otrzymało pięć gwiazdek i zostało uznane za najlepszy budynek użyteczności publicznej w Polsce. W grudniu będzie reprezentowało nasz kontynent na etapie światowym.

- Otwieramy perłę naukowo-dydaktyczną. Budynek jest wyjątkowy, podobnie jak skuteczna współpraca wielopoziomowa, dzięki której mógł powstać. Centrum będzie miejscem praktyk dla studentów, miejscem badań dla międzynarodowych naukowców oraz miejscem konferencji oraz spotkań – mówiła Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Lena Kolarska-Bobińska, która podkreśliła ekologiczny charakter inwestycji, w 90 % zasilanej z odnawialnych źródeł energii: ciepła ziemi oraz energii słonecznej.

Poszukiwanie prawdy o Ziemi

Misją centrum jest „Poszukiwanie prawdy o Ziemi”.

- To miejsce będzie służyło popularyzacji nauki, kształcenia oraz badań. Tu w Chęcinach powstało coś ciekawego oraz inspirującego. To zasługa dużej grupy osób. Dziękujemy mieszkańcom Korzecka, gminie Chęciny, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Świętokrzyskiego, Powiatowi Kieleckiemu – mówił Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

W budynku głównym centrum usytuowana została sala audytoryjna oraz zaplecze socjalne (stołówka, recepcja). W budynku laboratoryjnym znajdują się pracownie dydaktyczne i laboratoria, m in. chemiczne, mikroskopowe, komputerowe, geofizyczne, kartowania geologicznego i hydrogeologiczne.

Trzy pozostałe to budynki hotelowe na potrzeby kursów terenowych oraz jako zaplecze dla organizowanych konferencji.

Łącznie ECEG dysponuje ok. 6500 m kwadratowymi klimatyzowanej powierzchni, 300 miejscami konferencyjnymi (240 miejsc w sali głównej i 60 w sali kameralnej) oraz 170 miejscami hotelowymi.

Wartość budowy i wyposażenia: 35,4 mln złotych; ponad 26 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.