PARTNER PORTALU
 • BGK

Raport o metropoliach PwC 2015: Które metropolie są prawdziwymi lokomotywami

 • Bartosz Dyląg    25 września 2015 - 14:48
Raport o metropoliach PwC 2015: Które metropolie są prawdziwymi lokomotywami

Witold Orłowski główny ekonomista PwC uważa, że polskie miasta mają zaniedbania kumulowane przez setki lat. Fot. PTWP

- Metropolie są lokomotywami rozwoju całego kraju. Jeśli metropolia się nie rozwija, nie rozwija się region – twierdzi Witold Orłowski, główny ekonomista PwC.
PwC przygotowało raport o 12 metropoliach w Polsce (pełną jego treść prezentujemy w dziale multimedia). W miastach objętych badaniem mieszka 7,5 miliona osób, czyli 19 proc. całej ludności kraju, wytwarzając 34 proc. całkowitego PKB. Z kolei w 12 obszarach metropolitalnych powstałych wokół tych miast, mieszka 15,7 miliona osób, czyli 41 proc. całej ludności, wytwarzając aż 54 proc. całkowitego PKB Polski. Metropolie są nie tylko centrum życia gospodarczego, ale również – a może przede wszystkim – centrami kulturowymi, ośrodkami największej aktywności naukowej, artystycznej, edukacyjnej.

W opinii Witolda Orłowskiego, głównego ekonomisty PwC, który białostocką część publikacji prezentował nam podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego, każda polska metropolia ma swoje atuty i słabe strony. Strategia wymaga tego, by akcentować atuty i starać się niwelować słabe strony.

- Strategia wymaga także współpracy władz, biznesu i mieszańców. To nie jest łatwe, w Polsce jest to najtrudniejsze ze względu na historię – powiedział Witold Orłowski, główny ekonomista PwC.

W opinii Orłowskiego metropolie są dziś lokomotywami rozwoju całego kraju.

- Rzeczywiście metropolie wysysają soki z regionu, ale jeśli metropolia się nie rozwija, region się nie rozwija. Można oczywiście dyskutować, czy metropolie wspierać bardziej czy mniej – analizował główny ekonomista PwC.

Z raportu wyraźnie wynika, że mówienie o lokomotywach rozwoju ma swoje uzasadnienie tylko w przypadku niektórych polskich metropolii. Przy realnym wzroście PKB w kraju o 35 proc. w latach 2005-14, przeciętny wzrost w 12 metropoliach wyniósł 34 proc.

Widać to na grafice, która pokazuje, które metropolie są prawdziwymi lokomotywami:

Witold Orłowski zaznaczył, że polskie miasta mają zaniedbania kumulowane przez setki lat. - Traciliśmy dystans do Europy przez 200-300 lat. Nie łudźmy się, że nadrobimy to w lat 30 – powiedział.

Postęp jednak widać. Dzięki gwałtownemu zwiększeniu środków na inwestycje publiczne, pchnęliśmy kraj do przodu. Mocnymi stronami polskich metropolii są: absorpcja środków unijnych, wzrastająca aktywność społeczna, podniesienie jakości życia i wizerunku miast oraz poprawa sytuacji na rynku pracy.

- Na końcu sukces biznesowy miasta jest równie ważny, jak stworzenie ludziom dobrych warunków do życia. Ale od kapitału ludzkiego wszystko się zaczyna – zaznaczył główny ekonomista PwC.

Odnosząc się do raportu o metropoliach Witold Orłowski zauważył, że we wszystkich 12 badanych miastach, które są członkami Unii Metropolii Polskich widać postęp.

Białystok: za jakością życia musi iść rozwój gospodarczy

Białystok, który z racji umiejscowienia Wschodniego Kongresu Gospodarczego był przedmiotem prezentacji, wśród pozostałych polskich metropolii wyróżnia jakość życia.Multimedia

KOMENTARZE (16)

 • rtjheqwergh, 2015-10-14 18:07:22

  Ten ranking to są JAKIEŚ JAJA!!! Rzeszów i Lublin LOKOMOTYWAMI POLSKI!!!!
 • stary Polak, 2015-10-03 23:27:10

  "Rzeczywiście metropolie wysysają soki z regionu, ale jeśli metropolia się nie rozwija, region się nie rozwija." to jedno zdanie mówi wszystko o poziomie intelektualnym Orłowskiego. jego zdaniem jeśli w organizmie rozwija się nowotwór (wysysający "soki") to sumarycznie podch...odząc do sprawy rozwija się i nowotwór i organizm.  rozwiń
 • Chełmianin N, 2015-09-28 20:16:10

  Do marynarz sobie poradzi: Umysł lotny i sugestie rozumie, pływać dobrze umie, czytać między wierszami umie i nie gubi się w tłumie.