PARTNER PORTALU
  • BGK

Ratują zabytki kolejowe

  • Serwis Informacyjny Ziemi Świdnickiej    9 listopada 2012 - 12:32
Ratują zabytki kolejowe

17 listopada już od godziny 10:00 Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej planuje wykonanie niezbędnych prac zabezpieczających dwa zabytkowe wagony odstawione na stacji Jaworzyna Śląska.
Powodem akcji jest katastrofalny stan tych wagonów. Słupki podtrzymujące konstrukcję dachu są w dużym stopniu kompletnie skorodowane, co powoduje przechylanie się konstrukcji nadwozia. W efekcie może to doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia wagonów z końca XIX wieku.

Podobna historia spotkała wagon nr 19, który z powodu braku odpowiedniego zabezpieczenia został trwale zniszczony.

Wagony są wpisane do rejestru zabytków, pozostawione jednak przez prawie dwadzieścia lat bez należytej opieki i konserwacji ze strony właściciela tj. PKP.

Zakład Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu popadają w ruinę. WUOZ w Wałbrzychu, który powinien stać na straży odpowiedniego traktowania zabytków również nie uczynił nic w celu niedopuszczenia do obecnego stanu rzeczy.

Członkowie Stowarzyszenia nie czekając na wydanie odpowiedniej decyzji administracyjnej w tej sprawie przez WUOZ chcą własnymi siłami i środkami finansowymi dokonają zabezpieczenia majątku PKP o czym właściciel został powiadomiony. Każdy, kto chce wesprzeć inicjatywę SMKJ proszony jest o kontakt telefoniczny. Numer telefonu dostępny jest na stronie www.smkjaworzyna.pl.tl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.