Ratunek przed betonem

  • Przegląd prasy/Życie Warszawy
  • 28-05-2010
  • drukuj
Na Żoliborz Południowy w najbliższych pięciu latach wprowadzi się ok. 20 tys. mieszkańców. Zanosiło się na betonową pustynię, a powstanie ładny kawałek miasta.
Ratunek przed betonem

Miała być klęska i paraliż Żoliborza. Po trzech latach katastroficzne wizje chyba udało się przekuć w sukces – tak wiceprezydent stolicy Jacek Wojciechowicz ocenił porozumienie urzędników z deweloperami. Dotyczy ono wartych ponad miliard złotych gigantycznych inwestycji mieszkaniowych na dawnym Żoliborzu Przemysłowym – podaje „Życie Warszawy”.

W pięć lat osiem firm postawi bloki, apartamentowce i biurowce. Gdy do wszystkich wprowadzą się mieszkańcy, populacja dziś 49-tysięcznego Żoliborza wzrośnie o 30 proc. A to oznacza, że trzeba zadbać o komunikację, szkoły i przychodnie.

Trzy lata temu było groźnie, bo ratusz bez opamiętania wydawał kolejnym deweloperom warunki zabudowy, a o reszcie infrastruktury zapomniał. Żoliborz zaczął bić na alarm. 27 maja samorządowcy i deweloperzy zebrani w urzędzie dzielnicy zapewniali, że nie powtórzy się scenariusz z Wilanowa czy Ursynowa, gdzie najpierw zaplanowano mieszkania, a potem trzeba było myśleć o reszcie potrzebnej do normalnego życia. I miasto musiało kupić grunt pod drogę, postawić szkołę czy przedszkole.

Żoliborz ma zainicjować nowe standardy budowy osiedli. Przygotowuje umowy z deweloperami dotyczące budowy dróg, ścieżek rowerowych i infrastruktury. Jest nawet miejsce na kościół – informuje „Życie Warszawy”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

skończcie z z okienkami zachęcającymi do subskrypcji newslettera. jestem subskrybentem i czytelnikiem od niemal roku i wkurza mnie, że nie mogę swobodnie otworzyć strony, dopóki nie kliknę na "zamknij okienko"

zaqu, 2010-05-29 11:44:13 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE