PARTNER PORTALU
  • BGK

Ratusz w Tarnowie odzyskał dawny blask

  • PAP    15 listopada 2010 - 16:43
Ratusz w Tarnowie odzyskał dawny blask

Zakończyła się całkowita renowacja gmachu ratusza w Tarnowie z przełomu XV i XVI wieku. W znajdujących się w budynku salach zostanie otwarta nowa stała wystawa Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Jak poinformował w poniedziałek dyrektor muzeum, Adam Bartosz, symbol miasta Tarnowa, a zarazem najcenniejszy jego zabytek, był remontowany w kilku etapach od 2005 do 2010 roku. Koszt prac wyniósł prawie 4,7 mln zł, a przedsięwzięcie uzyskało unijne dofinansowanie w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. 

Najpierw prace koncentrowały się na zewnątrz budynku: wyremontowano dachy oraz elewacje ratusza i wieży ratuszowej. Potem przyszła pora na prace wewnątrz budynku. Wiązało się to z całkowitym zamknięciem sal dla zwiedzających. Eksponaty na czas remontu trafiły do należącej do muzeum kamienicy przy tarnowskim rynku.

W trakcie remontu wymienione zostały wszystkie instalacje oraz założono instalacje monitoringu telewizyjnego i alarmową. Część budynku została przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zakonserwowano XVII-wieczne freski zachowane w środkowej sali, tzw. Sali Pospólstwa. Zaadaptowano poddasze, gdzie urządzono magazyny i przestrzeń ekspozycyjną, oraz piwnice z przeznaczeniem na salę projekcyjną.

Atrakcją ratusza jest wieża, skąd zwiedzający mogą oglądać panoramę miasta. Prowadzą na nią szklane schody. - Przez najbliższy tydzień wieża ratuszowa będzie udostępniona dla zwiedzających. Będzie to najwyższy punkt widokowy, z którego można obejrzeć zabytkową tarnowską starówkę - powiedział Bartosz. Zaznaczył, że ponownie wieża będzie dostępna po uruchomieniu stałej wystawy. 

Jak zapowiedział, za mniej więcej trzy miesiące w odświeżonych salach na nowo zostanie udostępniona stała wystawa w zupełnie nowej aranżacji. Ekspozycja "W kontuszu i przy szabli" będzie prezentować sztukę staropolską, głównie ze zborów książąt Sanguszków.

Ratusz w Tarnowie został wybudowany na przełomie XV i XVI wieku jako gotycki, murowany. W połowie XVI wieku został rozbudowany i wzbogacony o elementy renesansowe przez Jana Marię Mosca zw. Padovano. Od początku istnienia do 1931 był siedzibą samorządowych władz miejskich.

Czytaj też:

Renowacja unikatowego słupa milowego w Koninie 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.