PARTNER PORTALU
  • BGK

Razem Bezpieczniej. MSWiA zdecydowało, które projekty dostaną wsparcie

  • PAP/JS    17 maja 2017 - 15:58
Razem Bezpieczniej. MSWiA zdecydowało, które projekty dostaną wsparcie
Po raz pierwszy program obejmie modernizację przejść dla pieszych (fot. pixabay)

Modernizacja przejść dla pieszych, przeciwdziałanie internetowemu hejtowi i mowie nienawiści wśród dzieci i młodzieży oraz walka z tzw. dopalaczami to niektóre z 99 projektów, jakie w tym roku otrzymają 5 mln zł dofinansowania - poinformowało MSWiA.
• Program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka" to kontynuacja zainaugurowanego w 2007 r. programu.

• Po raz pierwszy program obejmie modernizację przejść dla pieszych. Dofinansowanie na ten cel otrzyma 31 projektów.

W ramach Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej" im. Władysława Stasiaka wojewodowie przekazali do MSWiA 231 lokalnych projektów profilaktycznych zgłoszonych przez samorządy i organizacje pozarządowe.

Jak podał resort po ocenie merytorycznej i uwzględnieniu budżetowych ram programu, 99 z nich otrzyma wsparcie finansowe na blisko 5 mln zł. To prawie dwukrotnie więcej niż w 2016 r., kiedy MSWiA udzieliło wsparcia dla 52 najlepszych inicjatyw spośród 141 propozycji wojewódzkich.

Po raz pierwszy program obejmie modernizację przejść dla pieszych. Dofinansowanie na ten cel otrzyma 31 projektów. Zaplanowano montaż m.in. sygnalizatorów ostrzegawczych, latarni oraz kamer monitoringu wizyjnego. W pobliżu miejsc gdzie przebywają dzieci, powstaną progi zwalniające.

"W tym roku, oprócz głównych celów Programu obejmujących m.in. bezpieczeństwo w miejscach publicznych, edukację oraz ochronę dzieci i młodzieży, samorządy i organizacje pozarządowe mogły zgłaszać inicjatywy dotyczące programu Dzielnicowy bliżej nas, przeciwdziałania internetowemu hejtowi i mowie nienawiści wśród dzieci i młodzieży oraz zapobiegania i walki z tzw. dopalaczami" - podało MSWiA.

Program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka" to kontynuacja zainaugurowanego w 2007 r. programu "Razem Bezpieczniej" na lata 2007-2015. Jego patronem jest Władysław Stasiak - minister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Jarosława Kaczyńskiego oraz szef Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. To właśnie w czasie, gdy Stasiak był ministrem SWiA, przygotowano i rozpoczęto realizację programu "Razem Bezpieczniej".

W ramach programu przewidziano: zwiększenie bezpieczeństwa w miejscach publicznych, doskonalenie umiejętności funkcjonariuszy służb, instytucji i organizacji działających w zakresie bezpieczeństwa publicznego; realizowanie przedsięwzięć na rzecz bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej, z uwzględnieniem przeciwdziałania patologiom społecznym oraz poprawy infrastruktury bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz promowanie efektywnych metod i środków zabezpieczenia mienia.

Ważnym celem programu ma być też przeciwdziałanie patologiom społecznych oraz "ochrona dzieci i młodzieży przed przejawami tego zjawiska". W jego ramach mają być realizowane "zadania mające wpływ na bezpieczeństwo i kształtowanie odpowiednich postaw dzieci, w tym rewitalizacja miejsc i obiektów np. infrastruktury publicznej. Mają być angażowane społeczności lokalne do działań zapewniających bezpieczeństwo dzieci i młodzieży; autorzy przewidują również działania profilaktyczne w zakresie przemocy, alkoholu, narkotyków, substancji psychoaktywnych, w tym dopalaczy.

Inicjatywa zakłada upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży profilaktyki rówieśniczej i wolontariatu na rzecz bezpieczeństwa, promocję zdrowia, organizowanie zajęć pozaszkolnych, sportowych, plenerowych, które mogą pomagać w zagospodarowaniu wolnego czasu dzieci i młodzieży oraz w przeciwdziałaniu przemocy lub agresji wśród nich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.