PARTNER PORTALU
  • BGK

Re-industrializacja fabryki ciągników

  • GK    19 kwietnia 2012 - 13:21
Re-industrializacja fabryki ciągników

„Miasto przemysłowe 2.0” – pod takim hasłem rusza konkurs, którego celem jest prezentacja, na przykładzie terenu byłych ZPC Ursus w Warszawie, najnowszych tendencji w światowej urbanistyce.
W ramach konkursu studenci Uniwersytetu Warszawskiego, pod okiem dr Krzysztofa Nawratka oraz wykładowcy z Uniwersytetu w Plymouth w Wielkiej Brytanii, zaplanują re-industrializację terenów byłej fabryki ciągników.

– Wypędzenie przemysłu z miast (jak i z Europy), to rodzaj samobójstwa – mówi dr Krzysztof Nawratek, który wykłada architekturę i urbanistykę na Uniwersytecie w Plymouth.

– Takie miasto nie ma motoru, nie ma z czego żyć. Jedynym wyjściem jest re-industrializacja. Ale nie jako pomysł na powtórne wprowadzenie przemysłu do miast, lecz głęboki proces odbudowy relacji pomiędzy kapitałem a życiem i miejscem. Taki unikatowy projekt chcemy stworzyć w Ursusie, gdzie przemysł wciąż działa i re-industrializację można rozpocząć błyskawicznie – podsumowuje dr Krzysztof Nawratek.

Konkurs, do którego można się zgłaszać poprzez stronę internetową www.ursusnaprzyszlosc.pl, został zorganizowany we współpracy z dr Krzysztofem Nawratkiem z Uniwersytetu w Plymouth, Kołem Naukowym Gospodarki Przestrzennej UW „SPATIUM” (działającym przy Instytucie Studiów Regionalnych i Globalnych UW), a także „Stowarzyszeniem na rzecz Rozwoju Ursusa“.

Uczestnicy konkursu stworzą m.in. wizualizację planów zagospodarowania byłej fabryki. Zwycięzców wyłoni jury pod przewodnictwem dr Krzysztofa Nawratka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Roman Kazanowski, 2012-04-21 18:46:53

    ...wybor nalezy do nas - albo smierdzi, halas i brudne powietrze... i pracujemy - albo czysto , cicho i lezymy bykiem - a Chinczycy za nas doginaja - wybor nalezy do nas...
  • Pobudka, 2012-04-20 10:46:37

    Powinny sie tym zainteresowac takze wladze Panstwa i wladze samorzadowe. I to raczej pilnie. Takie inicjatywy pojawiaja sie w wielu krajach EU, poniewaz zorientowano sie po 20 latach, ze oddano praktycznie wszystkie generatory kasy Chinczykom. Za chwile przyjda i kupia cala Europe. Za nasza wlas...na kase, gdyz placilismy im przez lata za wyroby, ktorych sami nie chcielismy produkowac na Starym Kontynencie. POBUDKA!!!!  rozwiń