Re-industrializacja fabryki ciągników

„Miasto przemysłowe 2.0” – pod takim hasłem rusza konkurs, którego celem jest prezentacja, na przykładzie terenu byłych ZPC Ursus w Warszawie, najnowszych tendencji w światowej urbanistyce.
Re-industrializacja fabryki ciągników
W ramach konkursu studenci Uniwersytetu Warszawskiego, pod okiem dr Krzysztofa Nawratka oraz wykładowcy z Uniwersytetu w Plymouth w Wielkiej Brytanii, zaplanują re-industrializację terenów byłej fabryki ciągników.

– Wypędzenie przemysłu z miast (jak i z Europy), to rodzaj samobójstwa – mówi dr Krzysztof Nawratek, który wykłada architekturę i urbanistykę na Uniwersytecie w Plymouth.

– Takie miasto nie ma motoru, nie ma z czego żyć. Jedynym wyjściem jest re-industrializacja. Ale nie jako pomysł na powtórne wprowadzenie przemysłu do miast, lecz głęboki proces odbudowy relacji pomiędzy kapitałem a życiem i miejscem. Taki unikatowy projekt chcemy stworzyć w Ursusie, gdzie przemysł wciąż działa i re-industrializację można rozpocząć błyskawicznie – podsumowuje dr Krzysztof Nawratek.

Konkurs, do którego można się zgłaszać poprzez stronę internetową www.ursusnaprzyszlosc.pl, został zorganizowany we współpracy z dr Krzysztofem Nawratkiem z Uniwersytetu w Plymouth, Kołem Naukowym Gospodarki Przestrzennej UW „SPATIUM” (działającym przy Instytucie Studiów Regionalnych i Globalnych UW), a także „Stowarzyszeniem na rzecz Rozwoju Ursusa“.

Uczestnicy konkursu stworzą m.in. wizualizację planów zagospodarowania byłej fabryki. Zwycięzców wyłoni jury pod przewodnictwem dr Krzysztofa Nawratka.

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

...wybor nalezy do nas - albo smierdzi, halas i brudne powietrze... i pracujemy - albo czysto , cicho i lezymy bykiem - a Chinczycy za nas doginaja - wybor nalezy do nas...

Roman Kazanowski, 2012-04-21 18:46:53 odpowiedz

Powinny sie tym zainteresowac takze wladze Panstwa i wladze samorzadowe. I to raczej pilnie.

Takie inicjatywy pojawiaja sie w wielu krajach EU, poniewaz zorientowano sie po 20 latach, ze oddano praktycznie wszystkie generatory kasy Chinczykom. Za chwile przyjda i kupia cala Europe. Z
...a nasza wlasna kase, gdyz placilismy im przez lata za wyroby, ktorych sami nie chcielismy produkowac na Starym Kontynencie.

POBUDKA!!!!

rozwiń

Pobudka, 2012-04-20 10:46:37 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE