PARTNER PORTALU
  • BGK

Realne korzyści "zielonego budownictwa"

  • Propertynews.pl    19 września 2012 - 12:50
Realne korzyści "zielonego budownictwa"

Energooszczędne budynki to już nie tylko perspektywa bliżej nieokreślonej przyszłości. Budując „na zielono" można osiągnąć wymierne korzyści tu i teraz.
Zdaniem uczestników panelu poświęconego zielonemu budownictwu na rynku nieruchomości komercyjnych, certyfikacja budynków pozwala wygenerować oszczędności obejmujące zarówno deweloperów, inwestorów jak również ostatecznych najemców powierzchni w takich nieruchomościach.

Czytaj też: Mają szkołę 10 razy tańszą od innych

- Warto pamiętać, że zyski z tego tytułu nie ograniczają się tylko do niższych kosztów eksploatacji. To także mniej oczywiste korzyści dla najemców takie, jak lepsze warunki pracy, które skutkują większą efektywnością po stronie pracowników, którzy mniej chorują i są bardziej wydajni. A to przekłada się na wymierne oszczędności dla pracodawcy - przekonywała Sylwia Filewicz, head of development and construction w Grupie Capital Park.

Nie zmienia to faktu, że do inwestorów i najemców wciąż najbardziej przemawiają korzyści ekonomiczne.

- Budynki powstają z myślą o kilkudziesięcioletnim użytkowaniu. W tej perspektywie można być pewnym, że to, co dziś jest nowością za kilka lub kilkanaście lat stanie się standardem. Wówczas koszty takich rozwiązań znacząco spadną. To tak jak z telewizją - wciąż można kupić sobie czarno-biały telewizor, ale będzie on droższy od nowoczesnego modelu - przekonywał Rudolf Grossmayer, członek zarządu Poleczki Business Park.

W tym samym tonie wypowiadał się Mirosław Czarnik, prezes Górnośląskiego Parku Przemysłowego.

- Do 2020 roku wszystkie nowopowstające budynki będą musiały być energooszczędne. Nie ma od tego ucieczki - przypomniał. Zauważył również, że nie można w kwestii innowacyjności posuwać się zbyt daleko. - Nie ma się co oszukiwać - każda inwestycja musi się zwracać. Dlatego stosowanie już dziś skrajnie innowacyjnych technologii niekoniecznie musi się opłacić w długim okresie. Naszym zdaniem w perspektywie kilkunastu lat poczyniony zostanie na tyle duży krok naprzód pod względem zielonych technologii w budownictwie, że ich koszty znacząco spadną. Może warto więc skupić się na prostszych i często równie skutecznych rozwiązaniach, gwarantujących jednocześnie zyskowność inwestycji - podkreślił.

Cały artykuł czytaj tu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.