PARTNER PORTALU
  • BGK

Regionalna kooperacja na rzecz stadionu

  • EM    22 stycznia 2014 - 12:45
Regionalna kooperacja na rzecz stadionu

Dwie podlaskie firmy - Promotech i Promostal – współpracują na rzecz inwestycji, jaką jest stadion miejski w Białymstoku. Promotech produkuje innowacyjne urządzenia, za pomocą których Promostal wykonuje konstrukcję stalową obiektu.
Promostal z Czarnej Białostockiej realizuje kontrakt, zawarty z generalnym wykonawcą inwestycji - hiszpańską firmą Obrascon Huarte Lain S.A, na prefabrykację i montaż konstrukcji stalowej stadionu.

- To główny projekt, jaki obecnie wykonujemy - mówi Artur Kolejkowicz, dyrektor techniczny Promostalu. - Większość teraźniejszych prac skupiona jest na składaniu i spawaniu dźwigarów dachowych, zaawansowanie pozostałej konstrukcji typu słupy, płatwie itp. szacujemy na ok. 75 proc.

Do wykonania tego typu robót potrzebne są specjalistyczne urządzenia i maszyny, wyposażone w dodatkowe funkcjonalności. Promostal nie szukał daleko dostawcy: skorzystał z oferty białostockiego producenta innowacyjnych narzędzi i automatów spawalniczych – spółki Promotech, z którą współpracuje już od lat.

- Taka regionalna koopercja to same zalety - Promostal nie musi szukać trwałych i nowoczesnych urządzeń gdzieś za granicą, może je kupić szybciej i taniej - mówi Marek Siergiej, prezes Promotechu. - My zaś mamy zlecenia na maszyny, które produkujemy dokładnie pod potrzeby klienta i możliwość przetestowania ich. Dzięki temu obie firmy zyskują nowe możliwości rozwoju technicznego i technologicznego, z korzyścią dla miejskiej inwestycji.

W ubiegłym roku spółka z Czarnej Białostockiej kupiła od Promotechu portal spawalniczy do spawania wzdłużnego belek stalowych.

- Urządzenie umożliwia automatyczne spawanie dwoma palnikami belek o maksymalnej długości 15 m – mówi Artur Kolejkowicz. - Maszyna znacząco poprawiła wydajność oraz jakość naszych wyrobów, które do tej pory wykonywane były ręcznie.

Kolejny wspólny projekt to wypalarka PPCM do profilowego cięcia rur.
-  Wypalarka umożliwia cięcie rur stalowych na odpowiednie odcinki i wykończa je w sposób ułatwiający uzyskanie bardzo skomplikowanych połączeń rurowych – opowiada Marek Siergiej. – Wyposażyliśmy ją w szereg dodatkowych funkcjonalności, które zwiększają możliwości urządzenia i skracają czas produkcji.

Ostatnia dostarczona przez Promotech maszyna to również efekt wyzwań związanych ze stadionem.
- Jest nim manipulator spawalniczy wraz z dedykowanym oprzyrządowaniem, służący do montażu i spawania dolnych węzłów dźwigarów dachowych białostockiego stadionu. Węzeł jest najtrudniejszym elementem konstrukcji stadionu i wymaga bardzo precyzyjnego wykonania – podkreśla Artur Kolejkowicz.

Rozpoczęcie montażu konstrukcji stadionu planowane jest na początek marca, a zakończenie na czerwiec br. Szacunkowa waga konstrukcji stalowej to blisko 3 000 ton. Stadion w Białymstoku będzie mógł pomieścić ponad 22 tys. osób. Widownia będzie w całości zadaszona. Łączna powierzchni użytkowa obiektu wyniesie 25 tys. mkw.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.