PARTNER PORTALU
  • BGK

Rekonstrukcja cerkwi sprzed prawie 900 lat

  • AT    3 lipca 2012 - 17:44
Rekonstrukcja cerkwi sprzed prawie 900 lat

W Przemyślu na Dziedzińcu Zamkowym prowadzone są prace archeologiczne mające na celu wykonanie odkrywek murów cerkwi Wołodara Rościsławowicza – zmarłego w 1124 r. ruskiego księcia z dynastii Rurykowiczów.
Odkrywka jest realizowana w ramach rewaloryzacji wzgórza i dziedzińca Zamku Kazimierzowskiego prowadzonej przez Skanska. Wartość kontraktu wynosi 5,7 mln zł brutto. Inwestycja jest finansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

W ramach kontraktu prowadzony jest remont i rewaloryzacja zabudowań zamkowych i przebudowywane wzgórze oraz dziedziniec zamkowy.

Prace zostaną zakończone w październiku 2012 roku. Inwestorem jest Przemyśl.

W pierwszym kwartale XII w. prawosławny władca Przemyśla, Wołodar Rościsławowicz z dynastii Rurykowiczów, panujący w latach 1097-1124, wzniósł na środku wzgórza zamkowego cerkiew zdobioną polichromiami i posadzką w kształcie mozaiki. Wokół cerkwi do końca XV wieku funkcjonował cmentarz.

<!-- pagebreak //-->  

W 1470 r. cerkiew została rozebrana, a materiał budowlany pochodzący z rozbiórki został wykorzystany do budowy przemyskiej katedry – część tych elementów można do dzisiejszego dnia oglądać w jej prezbiterium.

Pierwsze fundamenty cerkwi Wołodara odkryto w 1961 r. i do tej pory były one przysypane kilkumetrową warstwą ziemi.

– W marcu br. odkryto negatyw narożnika cerkwi Wołodara, a w chwili  obecnej trwają prace mające na celu odsłonięcie negatywu zachodniego muru – mówi archeolog dr hab. Zbigniew Pianowski, docent w Zamku Królewskim na Wawelu oraz profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego nadzorujący prace archeologiczne na wzgórzu zamkowym.

– Celem naszych prac jest rekonstrukcja zarysu cerkwi, poznanie grubości jej ścian, wymiarów bloków z wapienia, z którego wykonany jest mur i wyniesienie ich na powierzchnię. Chcemy również odtworzyć obrys świątyni wykorzystując dotychczas przeprowadzone badania. W trakcie prac archeologicznych związanych z rekonstrukcją cerkwi wydobyliśmy również wiele przedmiotów datowanych na początek XIV w.– 2 metalowe groty, bełt od kuszy, grot od łuku myśliwskiego oraz ceramikę. W miejscach wykonanych odkrywek pojawiły się także XVII – wieczne złomy kafli – dodaje Pianowski.

Prace archeologiczne prowadzą mgr Bożena Marczyk – Chojnacka, Przedsiębiorstwo Prac Specjalistycznych „Invictus” oraz firma archeologiczna „Bard”.

- Na wzgórzu zamkowym wraz z przedpolem zamkowym zrealizowaliśmy już około 90 proc. prac związanych z rewitalizacją – mówi Jacek Puszkarewicz, Kierownik Budowy, Skanska.

<!-- pagebreak //-->

- Odtworzyliśmy murek terenowy, taras widokowy, wykonaliśmy także część alejek i dróg dojazdowych z kamienia łamanego wraz ze schodami. Wykonaliśmy również odwodnienie przedpola zamkowego poprzez ułożenie drenażu wraz z warstwami odwadniającymi i ustawiliśmy nowe lampy oświetleniowe. Obecnie trwają  prace wykończeniowe związane z  zakończeniem układania kamienia na alejkach i drogach dojazdowych wraz  z uporządkowaniem  terenu  – dodaje Jacek Puszkarewicz.

Skanska realizuje także remont zabudowań zamkowych. Do chwili obecnej zrealizowane zostało  około 60 proc. prac związanych z wykonaniem instalacji elektrycznej, wod-kan, c.o. oraz instalacji wody lodowej. - Największym wyzwaniem dla naszych pracowników stanowi fakt, że kontrakt realizujemy na terenie zabytkowego obiektu – mówi Jacek Puszkarewicz.

- Wszystkie prace na zamku są prowadzone zgodnie z wymogami konserwatora zabytków, nadzoru archeologicznego i naszego Inwestora. Do rewitalizacji dziedzińca zamkowego będziemy mogli przystąpić po zakończeniu prac archeologicznych związanych z wykonaniem odkrywek murów i posadzek  cerkwi  Wołodara – dodaje Jacek Puszkarewicz.

Projekt realizuje zespół Menadżera Projektu Piotra Kozłowicza, a funkcję Kierownika Budowy pełni Jacek Puszkarewicz.

Jacek Puszkarewicz nadzorował przeprowadzone przez Skanska remonty i renowacje wejścia głównego Filharmonii Rzeszowskiej, Dworu Starościńskiego w Leżajsku (nagroda II stopnia w konkursie „Budowa Roku Podkarpacia 2007” w kategorii obiektów zabytkowych) i Szklarni – Storczykarni w zespole zabytkowych obiektów Muzeum – Zamku w Łańcucie.

Zespół pod jego kierownictwem przebudował także dwa inne obiekty należące do zespołu Muzeum – Zamku w Łańcucie: Maneż, w którym powstało  Podkarpackie Centrum Dziedzictwa Kulturowego oraz budynek Kasyna Urzędniczego, który obecnie jest siedzibą Muzeum Historii Miasta Łańcuta i Regionu.
 
W 2009 roku Jacek Puszkarewicz otrzymał srebrną odznakę „Za opiekę nad zabytkami”, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

<!-- pagebreak //-->

Zamek Kazimierzowski należy do najbardziej znanych zabytków Przemyśla. Jest położony na Wzgórzu Zamkowym otoczonym ze wszystkich stron stromymi zboczami. Jego początki datuje się na pierwszą połowę XIV wieku, gdy na wzgórzu wzniesiono murowany zamek w stylu gotyckim, wielokrotnie przebudowywany w swej późniejszej historii.

Okresowo i przejazdem przebywało na nim wielu królów polskich, a jednym z ostatnich starostów przemyskich był Stanisław Antoni Poniatowski.

Park miejski otaczający Zamek został założony w 1842 roku. Od 1884 roku w Zamku mieści się Przemyskie Towarzystwo Dramatyczne „Fredreum”, będące najstarszym teatrem amatorskim w Polsce.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.