PARTNER PORTALU
  • BGK

Rekonstrukcja zabytkowego koźmineckiego rynku

  • PAP    14 lipca 2011 - 09:32

Około 2 mln zł będzie kosztować rekonstrukcja centrum Koźminka (Wielkopolska).
Znajdujące się w rynku obiekty widnieją od czterech lat w rejestrze zabytków – poinformował wójt gminy, Andrzej Miklas.

Według niego, część pieniędzy gmina otrzyma z programu rozwoju obszarów wiejskich „Odnowa wsi”. Pozostałe wyłoży samorząd.

Jak poinformował miejscowy miłośnik historii, Eugeniusz Wypyszyński, układ urbanistyczny w Koźminku jest tradycyjny; z centrum rozchodzą się uliczki w pięciu kierunkach.

„Miejscowe kamieniczki pochodzą z początku XX wieku. Przylega do nich zabytkowy kościół z początku XVIII wieku i budynek poczty” – powiedział.

Plany rekonstrukcji rynku przewidują m.in. budowę fontanny, założenie w miejscu trawników kostki brukowej i likwidację przystanków autobusowych. Założone zostaną także iluminacje fontanny i drzew.

„Przed wojną, cały rynek był wybrukowany. W czasie okupacji Niemcy założyli w tym miejscu trawniki, a w latach 70. ubiegłego wieku zbudowano dworzec autobusowy” – przypomniał wójt.

Pisane dzieje Koźminka zaczynają się w 1369 r. Miejscowość tę wraz z targiem i czterema wsiami otrzymał od króla Kazimierza Wielkiego Bartosz z Wezenborga herbu Tur.

Na początku XVII wieku rozpoczął się powolny upadek miasta, który trwał do połowy XVIII wieku. W 1870 r. władze rosyjskie odebrały Koźminkowi prawa miejskie.

Podczas okupacji w Koźminku Niemcy utworzyli getto żydowskie. Zlikwidowano je w 1941 r., a jego mieszkańców wywieziono do obozów zagłady.

Prace rekonstrukcyjne rozpoczną się pod koniec roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.