PARTNER PORTALU
  • BGK

Rekordowe inwestycje woj. dolnośląskiego

  • PAP    27 czerwca 2013 - 07:37
Rekordowe inwestycje woj. dolnośląskiego

Zarząd woj. dolnośląskiego zainwestował 801 mln zł, co stanowi prawie połowę ubiegłorocznego budżetu w wysokości 1 mld 687 mln zł.
To rekord, podobnie jak kwota 326 mln zł wydana na drogi - poinformowały władze regionu. W środę na konferencji prasowej poświęconej wykonaniu budżetu za 2012 r. marszałek województwa Rafał Jurkowlaniec podkreślił, że zainwestowano we wszystkie kluczowe dziedziny: służbę zdrowia, edukację, transport i komunikację, gospodarkę wodną.

„To zdecydowanie rekordowy budżet w historii regionu, a liczę, że inwestycje za ponad 801 mln zł pozwolą na dalszy rozwój Dolnego Śląska. Kwotą wydatków na drogi przebiliśmy nawet Mazowsze, któremu to regionowi ustąpiliśmy pod względem wielkości całego budżetu" - dodał Jurkowlaniec.

Skarbnik województwa Elżbieta Berezowska dodała, że w porównaniu z 2011 r. budżet ubiegłoroczny był większy o 440 mln zł (dochody) i o 170 mln zł (wydatki), przy czym w dochodach udało się zrealizować 103 proc. planów, a w wydatkach 99,3 procent. Najwięcej wpływów zanotowano z podatków CIT i PIT (769 mln zł), a tradycyjnie już głównym płatnikiem był koncern KGHM Polska Miedź (ponad 405 mln zł).

„Oczywiście podatki z KGHM to istotny składnik dochodów województwa, ale warto zwrócić uwagę, że również inne firmy i podmioty gospodarcze sporo zapłaciły, co świadczy o ich rozwoju i dobrej kondycji" - powiedział marszałek Jurkowlaniec.

Na liście zakończonych lub wciąż realizowanych inwestycji są 192 zadania, z których najdroższe to: budowa mostu na Odrze w Brzegu Dolnym (84 mln zł), trasy Bielany - Łany - Długołęka (97 mln zł); modernizacje centrów kształcenia zawodowego w regionie (34 mln zł) i Wrocławskiego Węzła Wodnego (31 mln zł); budowa drogi Sieniawka - Zittau - Hradek (28 mln zł) i przebudowa drogi wojewódzkiej nr 352 Radomierzyce - Zatonie (21 mln zł).

Wydatki na służbę zdrowia to przede wszystkim zakończona budowa pawilonu pediatrycznego przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu (w latach 2007-12 wydano 58 mln zł) oraz dofinansowana kwotą 6 mln zł budowa ośrodka radioterapii w Legnicy.

Samorząd województwa dołożył z własnego budżetu 655 mln zł na 219 projektów, które współfinansuje Unia Europejska lub inne źródła zagraniczne.

Jak podkreśliła skarbnik Województwa Dolnośląskiego Elżbieta Berezowska, skuteczne wykonanie budżetu i niskie zadłużenie pozwala w 2013 r. dolnośląskiemu samorządowi na wzięcie 190 mln zł kredytu, dzięki czemu spodziewane tegoroczne zadłużenie nie przekroczy 40 procent.

„Tegoroczny budżet będzie jeszcze większy, bo przekroczy 1 mld 800 mln zł. Jednocześnie na 2015 r. przesunęliśmy plany sprzedaży majątku, w tym nieruchomości, by nie pozbywać się ich po zbyt niskich cenach" - dodała Berezowska.

Sejmik Województwa Dolnośląskiego nad udzieleniem absolutorium będzie głosować w czwartek. Marszałek Jurkowlaniec jest spokojny o wynik: „Wszystkie komisje dobrze oceniły wykonanie budżetu, więc nie powinno być problemów z uzyskaniem absolutorium".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.