PARTNER PORTALU
  • BGK

Rekordowy wzrost czynszów za powierzchnie biurowe w Europie. Jak wypada Warszawa?

  • infowire.pl/KDS    3 maja 2018 - 19:53
Rekordowy wzrost czynszów za powierzchnie biurowe w Europie. Jak wypada Warszawa?
Ile wynoszą czynsze za powierzchnie biurowe czy logistyczne w Warszawie? (fot. Twitter/Warszawa)

Czynsze za powierzchnie biurowe w Europie wzrosły w pierwszym kwartale bieżącego roku w najszybszym tempie od początku 2012 roku - wynika z najnowszego raportu „DNA of Real Estate”, przygotowanego przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield. Jak wypada Warszawa?
  • Raport „DNA of Real Estate” przedstawia analizę sektora biurowego, handlowego i logistycznego w Europie – najwyższe wzrosty na rynkach EŚW i semi-core, głównie w sektorze nieruchomości handlowych i logistycznych.
  • W pierwszym kwartale br. czynsze w budynkach biurowych w Europie wzrosły o 0,8 proc. - najwięcej od sześciu lat.
  • Czynsze w Warszawie, która cieszy się dużym zainteresowaniem operatorów z branży logistycznej i e-commerce, wzrosły o 2,9 proc. kwartał do kwartału.

Stopy kapitalizacji w pierwszym kwartale pozostawały na względnie stabilnym poziomie – przy głównych ulicach handlowych i w sektorze nieruchomości logistycznych zmniejszyły się o 5 pb do odpowiednio 4,15 proc. i 6,1 proc.. Z kolei na rynku biurowym obniżyły się tylko o 1 pb i wynoszą obecnie 4,46 proc.. Dane te świadczą o tym, że ważone stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych i logistycznych w Europie są obecnie na rekordowo niskim poziomie.

- Rynek nieruchomości w Polsce nadal rozwija się w imponującym tempie, w czym niemały udział mają zarówno wysoka dynamika popytu wśród najemców w sektorze nieruchomości biurowych i logistycznych, jak i dobre wyniki największych centrów handlowych pomimo wprowadzenia niedawno zakazu handlu w niedziele - mówi Soren Rodian Olsen, z Cushman & Wakefield Polska. Jak dodaje, w 2018 roku możemy odnotować wzrost czynszów w kilku głównych lokalizacjach logistycznych, a także w niektórych mikrolokalizacjach biurowych w obrębie warszawskiego COB.

Nieruchomości biurowe

Czynsze za powierzchnie w budynkach biurowych wzrosły o 0,8 proc., czyli najwięcej w ujęciu kwartalnym w ostatnich sześciu latach. W minionych czterech kwartałach odnotowano wzrost na co najmniej 15 z 47 monitorowanych rynków biurowych, co świadczy o dużej aktywności najemców. Liderem wzrostów w ubiegłym kwartale był Mediolan (5,6 proc. kw./kw.), co wynikało z silnego popytu, zwłaszcza w lokalizacjach centralnych. Z kolei w Berlinie czynsze w najbardziej atrakcyjnych budynkach biurowych wzrosły o 5,2 proc. kw./kw. i aż o 16,2 proc. rok do roku, w Dusseldorfie i Monachium – odpowiednio o 3,7 proc. i 1,4 proc..

- Czynsze na rynku biurowym Niemiec nadal rosną w szybkim tempie, w czym niemały udział mają silny popyt i niskie wskaźniki powierzchni niewynajętej. Stopa pustostanów w Berlinie wynosząca 2,2 proc. należy do najniższych w świecie, co przekłada się na wzrost czynszów. Dotyczy to także innych największych miast Niemiec, w których czynsze będą nadal rosły w ciągu 2018 roku- komentuje Nigel Almond, dyrektor działu analiz danych w Cushman & Wakefield.

Po sześciu kwartałach spadków czynsze w Wielkiej Brytanii wzrosły o 0,1 proc. kw./kw., czego nie można powiedzieć o tempie wzrostu w ujęciu rocznym. Ze względu na brak jednoznacznego kierunku negocjacji w sprawie brexitu inwestorzy i najemcy odkładają podjęcie istotnych decyzji na później.

Nieruchomości logistyczne

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.