PARTNER PORTALU
  • BGK

Rekultywacja i rewitalizacja obszarów pogórniczych problemem samorządów

  • Michał Wroński    24 listopada 2017 - 15:59
Rekultywacja i rewitalizacja obszarów pogórniczych problemem samorządów
Muzeum Śląskie znajduje się obecnie na terenie byłej kopalni Katowice. (fot. www.slaskie.pl)

Jak przywrócić zdegradowane tereny pogórnicze do życia? Jakie wyzwania stawiają one przed właścicielami? I jak zainteresować nimi inwestorów? O tym wszystkim dyskutować będą uczestnicy konferencji „Górnictwo”, która w najbliższy poniedziałek (27.11) odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Jedna z zaplanowanych w ramach tego wydarzenia debat będzie dotyczyć rekultywacji i rewitalizacji, a także zagospodarowania terenów pogórniczych i poprzemysłowych.
Udział w poniedziałkowej debacie udział wezmą: Mariusz Kruczek (zastępca kierownika Zakładu Ochrony Wód w Głównym Instytucie Górnictwa), Gabriela Lenartowicz (poseł na sejm RP), Janusz Michałek (prezes zarządu Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej), Czesław Sobierajski (poseł na sejm RP), Jacek Szuścik (wiceprezes zarządu ds. likwidacji kopalń i ochrony środowiska w Spółce Restrukturyzacji Kopalń) oraz Piotr Uszok (prezydent Katowic w latach 1998-2014).

Tereny związane z eksploatacją górniczą w dalszym ciągu pozostają problemem wielu miast Górnego Śląska i Zagłębia. Ich ekologiczna degradacja (połączona często z brakiem danych o faktycznej skali tego zjawiska), skomplikowane stosunki właścicielskie oraz koszty i czasochłonność procesów rekultywacyjnych sprawiają, że inwestorzy nieraz omijają te nieruchomości szerokim łukiem mimo podejmowanych przez lokalne samorządy prób zainteresowania nimi prywatnego biznesu. Z drugiej strony są przykłady na to, że pogórnicze tereny nie muszą wiecznie straszyć księżycowym krajobrazem. Tak stało się chociażby w Katowicach, gdzie na miejsce dawnej kopalni stanęła Strefa Kultury, obejmująca nową siedzibę Muzeum Śląskiego i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a także budynek Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

Czytaj : Zespół w Ministerstwie Środowiska poszuka rozwiązań dla terenów zdegradowanych

Kluczem do rozwiązania problemów związanych z tego typu gruntami jest współpraca wszystkich podmiotów, których ten problem dotyczy – samorządu lokalnego, górnictwa, poszukujących nieruchomości inwestorów oraz firm zajmujących się rekultywacją. Konieczny jest również udział świata nauki. Przykładem na dobrą koordynację działań w tym zakresie jest list intencyjny o współpracy w zakresie innowacyjnych metod zagospodarowania odpadów wydobywczych, jaki niedawno podpisała Jastrzębska Spółka Węglowa i spółka Haldex.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.