PARTNER PORTALU
  • BGK

Relacja z przygotowań do Euro 2012

  • PAP    1 kwietnia 2011 - 10:47
Relacja z przygotowań do Euro 2012

Sejm przyjął sprawozdanie ministra sportu Adama Giersza z realizacji przedsięwzięć Euro 2012 oraz z wykonanych działań dotyczących realizacji przygotowań Polski do mistrzostw Europy w piłce nożnej.
Wniosek o odrzucenie sprawozdania podczas debaty złożył klub PiS. Za tym wnioskiem głosowało 149 posłów, 238 było przeciw, a 39 wstrzymało się od głosu.

Giersz mówił, że przygotowania do Euro 2012 są już na zupełnie innym etapie, ale omawiany w dokumencie okres był w wielu aspektach kluczowy dla powodzenia całego projektu.

Właściciel turnieju – UEFA (Europejska Unia Federacji Piłkarskich) już w maju 2009 potwierdził pozytywne opinie o polskich przygotowaniach, wydając ostateczną decyzję o lokalizacji meczów w czterech miastach Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

Po tej decyzji UEFA zmienił się oczywiście system priorytetów – zauważył Giersz – bowiem inwestycje planowane w Krakowie i Chorzowie przestały mieć kluczowe znaczenie w przygotowaniach.

Na tej postawie dokonano gradacji ważności wszystkich inwestycji, uznając 45 z nich za kluczowe, a 37 za ważne. W gronie kluczowych projektów znalazły się oczywiście stadiony, połączenia drogowe i kolejowe pomiędzy miastami-gospodarzami, a także modernizacja i rozbudowa lotnisk.

Także w 2009 roku znowelizowana została ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych, której zapisy znacząco wpłyną na stan bezpieczeństwa podczas Euro 2012.

„Zerwaliśmy z anonimowością tłumu, wprowadziliśmy obowiązek identyfikacji kibiców, wprowadziliśmy tak zwany zakaz stadionowy i klubowy” – wyliczał minister sportu.

Przyznał też, że do rozpoczęcia mistrzostw nie uda się zakończyć wszystkich planowanych budów autostrad i dróg ekspresowych, a także połączeń kolejowych.

„Główny szkielet transportowy – krzyż autostradowy łączący zachodnią granicę Polski i Gdańsk z Warszawą będzie gotowy na mistrzostwa” – zapewnił.

Posłowie PiS i SLD przypomnieli, że wbrew optymistycznemu tonowi sprawozdania szereg zastrzeżeń co do realizacji przygotowań zgłosiła NIK w raporcie pokontrolnym z lipca 2010 roku.

NIK zwróciła wówczas uwagę między innymi na opóźnienia w realizacji inwestycji drogowych, a także zarzuciła niegospodarność i nie wywiązywanie się z zadań powołanej przez ministra sportu spółce celowej PL.2012.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.