PARTNER PORTALU
  • BGK

Relikt muru zagrożony

  • www.krosnocity.pl (Piotr Dymiński)    20 marca 2012 - 09:51

Powracamy do tematu tak zwanej „baszty”, a właściwie „reliktu przyziemia” przylegającego do dawnych murów obronnych Krosna.
Pierwsze poważne uszkodzenia pojawiły się w czerwcu 2010 roku, o czym zawiadomiliśmy właściwe instytucje. W tym tygodniu runął kolejny fragment muru. Czy zabytek uda się wyremontować, zanim zupełnie się zawali?

Prawdopodobnie przyczyną uszkodzenia reliktu muru w 2010 roku były ulewne deszcze. Wtedy nikt nie zwrócił na to większej uwagi, bo w związku z powodzią nie brakowało innych problemów.

Mimo to zawiadomiliśmy o tym zdarzeniu urząd miasta (zabierz głos/oceń prezydenta) oraz miejscową delegaturę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Urzędnicy ustalili do kogo należy teren i obiekt (do miasta). Zebrała się komisja, która zaplanowała dalsze działania. Prace miały ruszyć lada dzień. Tymczasem zabytkowy relikt muru nie wytrzymał, runął kolejny fragment. Jak dowiedział się portal KrosnoCity.pl, w najbliższych dniach ten zabytkowy obiekt powinien zostać zabezpieczony. Gotowa jest też dokumentacja do zapytania ofertowego dla potencjalnych wykonawców remontu. Oby jeszcze było co remontować.

Zabytkowy fragment pochodzi z XVII wieku. Nie jest to „baszta” jak zwykło się nazywać ten obiekt. Jest to pozostałość przylegającego do murów obronnych przyziemia Kolegium Jezuickiego. Zabytkowy „murek” znajduje się w reprezentacyjnej części miasta, przy ul. Podwale, na wprost jednego z parkingów w centrum miasta. Od pewnego czasu miasto dba o otoczenie tej „wizytówki”, teren jest sprzątany, a trawa i chwasty regularnie koszone. Problemem pozostaje tragiczny stan popadającego w ruinę reliktu muru.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.