PARTNER PORTALU
  • BGK

Remont 13 dróg lokalnych w woj. opolskim

  • PAP    26 lipca 2013 - 16:11
Remont 13 dróg lokalnych w woj. opolskim

Dzięki zaoszczędzonym po przetargach prawie 7 mln zł opolskie samorządy będą mogły w tym roku wyremontować lub przebudować 13 dodatkowych odcinków dróg lokalnych.
Remonty przeprowadzone będą w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Dofinansowanie z programu dzięki oszczędnościom obejmie dodatkowo pięć dróg powiatowych i osiem gminnych.

Wsparcie w tym rozdaniu dostaną gminy: Głubczyce, Namysłów, Skoroszyce, Ujazd, Skarbimierz, Zawadzkie, Krapkowice i Ozimek oraz powiaty: nyski, namysłowski, kędzierzyńsko-kozielski (na dwa projekty) i miasto Opole.

Złożone przez te samorządy projekty, dotyczące remontów lub przebudowy dróg lokalnych, znajdowały się na kolejnych miejscach listy rankingowej stworzonej po rozstrzygniętym na początku tego roku naborze.

Jak podał rzecznik wojewody opolskiego Jacek Szopiński łącznie w 2013 r. dofinansowanych zostanie - wraz z 13 dodatkowymi - 29 inwestycji drogowych. Wartość dofinansowania z budżetu państwa na te zadania to ponad 20,2 mln zł, a całkowita wartość wszystkich 29 projektów to prawie 40,4 mln zł.

„Dzięki realizacji tych inwestycji w województwie opolskim przybędzie 32 kilometry dróg lokalnych wybudowanych lub przebudowanych w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych" - dodał Szopiński.

Najdroższym z przyjętych do dofinansowania dodatkowych projektów na drogach gminnych będzie remont nawierzchni ulic Szkolnej, Jagiellońskiej, Harcerskiej, Wałów Jana III, Pocztowej, Wróblewskiego, Partyzantów i Placu Wolności wraz z chodnikami, parkingami i oświetleniem o długości ponad kilometra w Namysłowie. Projekt ten zostanie dofinansowany kwotą ponad 1,3 mln zł.

Krzysztof Kwietniewski z namysłowskiego magistratu powiedział, że z punktu widzenia miasta to ważne inwestycje, bo dotyczą ulic w ścisłym centrum, m.in. przy starostwie czy urzędzie miasta.

„Dzięki tegorocznym remontom za - w sumie - prawie 2 mln zł będziemy też mogli zamknąć kompleksowy proces inwestycji drogowych w obrębie rynku, który trwał od kilku lat" - wyjaśnił Kwietniewski i dodał, że w sumie z pomocą pieniędzy z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych wykonano dotychczas w Namysłowie od roku 2011 remonty i przebudowy za 5,8 mln zł.

Wśród inwestycji powiatowych największą ma być z kolei przebudowa nawierzchni Alei Lisa w Kędzierzynie-Koźlu (drugi etap) o długości prawie 700 m. Dofinansowanie w tym przypadku wyniesie ponad 920 tys. zł.

Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych Etap II Bezpieczeństwo - Rozwój - Dostępność jest kontynuacją rządowego programu realizowanego w latach 2008-2011, który zaproponował ówczesny szef MSWiA Grzegorz Schetyna. Dlatego budowane i remontowane w ramach programu drogi potocznie nazywane są „schetynówkami". W

We wrześniu 2011 r. rząd zdecydował o kontynuowaniu programu. W latach 2009-2011 w ramach programu zmodernizowano w kraju ponad 8,2 tys. km dróg powiatowych i gminnych.

Dofinansowanie z budżetu państwa dla woj. opolskiego w ramach tzw. schetynówek wyniosło w tym czasie ponad 124 mln zł. Zrealizowanych zostało z udziałem tych pieniędzy 213 inwestycji drogowych, w ramach których wyremontowano 322 km dróg w regionie.

Całkowita wartość inwestycji drogowych wykonanych w regionie latach 2008-2011 z udziałem pieniędzy na schetynówki to prawie 252 mln zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.