PARTNER PORTALU
  • BGK

Remont drogi startowej Lotniska Chopina

  • PAP    27 marca 2013 - 07:16
Remont drogi startowej Lotniska Chopina

Z powodu generalnego remontu od 2 kwietnia do września zamknięta będzie dłuższa droga startowa na warszawskim Lotnisku Chopina – poinformował rzecznik portu Przemysław Przybylski.
Starty i lądowania wykonywane będą na krótszej drodze położonej na osi Ursynów-Ursus.

Dłuższa droga startowa o długości ok. 3700 metrów zamknięta zostanie w nocy z 2 na 3 kwietnia br. Remont planowo powinien zakończyć się do 2 września tego roku. W tym czasie wszystkie starty i lądowania samolotów odbywać się będą na drugiej, krótszej drodze o długości 2800 metrów.

„Oznacza to, że ścieżki podejścia do lądowania oraz korytarze startowe przebiegać będą nad Ursynowem oraz Ursusem. Przepraszamy mieszkańców tych dzielnic za możliwe uciążliwości i prosimy o wyrozumiałość. Mieszkańcy Piaseczna, Włoch i Bemowa będą mieli w tym czasie więcej spokoju" - powiedział Przybylski.

Jak tłumaczą władze stołecznego portu, konieczność przeprowadzenia remontu wynika ze zużycia materiałów wykorzystanych do budowy.

„Ostatni poważny remont dłużej drogi startowej miał miejsce prawie 30 lat temu. Dotychczasowe utrzymanie było możliwe dzięki realizowanym przez służby lotniska naprawom cząstkowym, które jednak nie mogą w dłuższej perspektywie czasu zastąpić remontu generalnego" - powiedział we wtorek Przybylski.

Remont obejmie zmianę nawierzchni progów drogi z betonowej na asfaltobetonową. Jak tłumaczy Przybylski, wymiana wynika z faktu, że beton jest trudniejszy w utrzymaniu i remoncie oraz bardziej podatny na zmiany temperatur.

 „Jednocześnie nowe technologie wykonywania nawierzchni asfaltowych - o tzw. wysokim module sztywności - zapewniają dużą odporność na odkształcenia przy jednoczesnej dużo lepszej możliwości dokonywania ewentualnych napraw" - powiedział.

Na całej długości drogi wymieniona zostanie także warstwa ścieralna i częściowo warstwa wiążąca, podniesiona zostanie nośność nawierzchni oraz zwiększony zostanie spadek poprzeczny drogi startowej (jej pochylenie) do 1 proc., co poprawi odpływ wody. Równolegle z remontem drogi startowej wykonane zostaną również remonty dróg kołowania Alfa, Romeo, Oscar i Sierra.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy, General Aviation oraz cargo. W 2012 r. z usług lotniska skorzystało ponad 9,5 mln osób. Od początku 2013 r. lotniska obsłużyło 1,31 mln pasażerów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.