PARTNER PORTALU
  • BGK

Remont dworca Katowice Ligota ma kosztować 3 mln zł

  • PAP    19 maja 2014 - 13:38

Dworzec kolejowy Katowice Ligota zostanie wyremontowany, a jego elewacja będzie zabezpieczona powłoką antygrafitti; koszt prac to prawie 3 mln zł. Także po remoncie budynek będzie łączył funkcje dworca i placówki kulturalnej - działa tam Teatr Żelazny.
O rozstrzygnięciu przetargu na wybór wykonawcy prac budowlanych, w którym oferty złożyło pięć firm, poinformował PAP rzecznik PKP we Wrocławiu Bartłomiej Sarna. Wygrała firma Pol-Rem z Myszkowa. Wkrótce zostanie podpisana umowa z wykonawcą; prace budowlane mają ruszyć na przełomie II i III kwartału tego roku.

Prace będą obejmowały kompleksową przebudowę wnętrz, otoczenia i remont elewacji. Ważnym celem będzie też wprowadzenie udogodnień dla osób niepełnosprawnych. "Dzięki inwestycji dworzec wraz z otoczeniem zostanie dostosowany do dzisiejszych standardów obsługi podróżnych, stanie się miejscem bezpiecznym i przyjaznym osobom niepełnosprawnym" - zapowiedział Sarna.

Elewacja budynku zostanie pokryta blachą tytanowo-cynkową i zabezpieczona powłoką antygrafitti. Zyska ona również nową iluminację. Nad wejściem znajdzie się zegar oraz nowy szyld z nazwą dworca. Modernizacja obejmuje remont dachu, ocieplenie budynku oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.

Gruntownie wyremontowane zostaną również wszystkie pomieszczenia wewnątrz dworca. Część pomieszczeń zostanie przystosowana dla potrzeb posterunku straży miejskiej i działającego tu od 2012 r. Teatru Żelaznego. W teatrze renowacji poddany zostanie relief autorstwa Stefana Suberlaka.

"Także po remoncie teatr będzie miał w budynku swoje miejsce. Gmach może z powodzeniem łączyć funkcje dworca kolejowego i siedziby teatru" - zaznaczył Sarna.

Po to, by ułatwić korzystanie z dworca niepełnosprawnym, mają zniknąć bariery architektoniczne na placu i wewnątrz budynku dworca. W posadzce i nawierzchni placu dworcowego pojawią się linie ułatwiające przemieszczanie się po dworcu niewidomym i słabowidzącym. Zostanie też wymieniony system głosowej informacji podróżnych oraz zamontowany nowoczesny system monitoringu.

Zmieni się też bezpośrednie otoczenie dworca. Przy wejściu głównym, w miejscu, gdzie obecnie stoi kiosk, powstanie parking na szesnaście samochodów. Przy samym wejściu, oprócz ławek i koszy na śmieci, pojawi się stojak na rowery. Na terenie wokół dworca uporządkowana zostanie zieleń, a także pojawią się nowe chodniki i nawierzchnia.

Inwestycja będzie finansowana ze środków własnych PKP SA i budżetowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2014-05-20 10:05:21

    W zasadzie tam nie ma Czego remontować. Tam trzeba od podstaw Wszyściutko zbudować.