PARTNER PORTALU
  • BGK

Remont linii kolejowej za 1 mld zł

  • PAP    22 marca 2011 - 16:34
Remont linii kolejowej za 1 mld zł

Rozpoczęła się modernizacja linii kolejowej na trasie z Pruszcza Gdańskiego do Gdyni-Chylonii. Remont infrastruktury kolejowej na odcinku około 40 km ma kosztować ponad 1 mld zł. Prace potrwają trzy lata.
We wtorek w Sopocie podpisano protokół rozpoczęcia robót. PKP Polskie Linie Kolejowe przekazały wykonawcom teren budowy.

Modernizacja trasy z Pruszcza Gdańskiego do Gdyni-Chylonii odbywa się w ramach remontu linii kolejowej E 65 na odcinku Warszawa Wschodnia-Gdynia Chylonia (ponad 350 km). W połowie 2014 r. jednym z efektów remontu infrastruktury kolejowej będzie przyspieszenie podróży do 160 km/godz. a na niektórych odcinkach nawet do 200 km/godz.

Członek zarządu PKP PLK Alina Giedryś poinformowała podczas konferencji prasowej w Sopocie, że na trasie z Pruszcza Gdańskiego do Gdyni-Chylonii zostanie zmodernizowanych ok. 110 km torów, sieć trakcyjna, będzie ułożony kabel światłowodowy, wyremontowane zostaną przejazdy, perony, mosty, wiadukty i przejścia podziemne dla pieszych. Zostaną też zbudowane nowe przejścia oraz wiele udogodnień dla podróżnych, by m.in. infrastruktura była dostępna dla niepełnosprawnych.

Dyrektor projektu Andrzej Krawczyński powiedział, że na trasie z Pruszcza Gdańskiego do Gdyni-Chylonii zostanie zmodernizowana cała infrastruktura kolejowa. - Wszystko zostanie zdemontowane i zbudowane od początku i to wszystko przy zachowaniu kursowania pociągów - zaznaczył. Dodał, że gdyby nie musiał być utrzymany ruch, prace trwałyby o połowę krócej.

Poinformował, że na czas remontu linia będzie jednotorowa i należy liczyć się ze znacznymi utrudnieniami w kursowaniu pociągów. "Rozkłady jazdy będą korygowane, co trzy miesiące, aby ruch pociągów dostosować do prowadzonych prac. Najbliższa zmiana rozkładu będzie 1 czerwca, a kolejna 1 września" - dodał. Zapewnił, że do końca maja podróżni nie odczują na tym odcinku prowadzonych prac. Natomiast od 1 czerwca planowane jest zamknięcie jednego toru z Gdańska do Gdyni.

Prezes zarządu trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM) Maciej Lignowski powiedział, że także pasażerowie SKM odczują utrudnienia związane z inwestycją. - Część pociągów będzie miała zmienione relacje i godziny odjazdu - dodał.

Wykonawcą robót jest konsorcjum firm: Torpol z Poznania, Feroco z Poznania, Przedsiębiorstwa Usług Technicznych Intercor z Zawiercia i Zakładu Usług Komunikacyjnych - DOM z Poznania.

Krawczyński poinformował, że do końca roku zakończy się modernizacja linii kolejowej na trasie z Szymankowa do Pruszcza Gdańskiego. Prace na tym odcinku objęły m.in. remont najdłuższego w Polsce mostu przez Wisłę, modernizację prawie 80 kilometrów toru oraz rozbudowę rozjazdów i budowę skrzyżowań dwupoziomowych.

Projekt modernizacji linii kolejowej jest w 70 proc. finansowany ze środków Unii Europejskiej. Pozostałe 30 proc. kosztów pokrywa budżet państwa i kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.