Remont stacji Łódź Widzew do końca 2014 r.

Do końca 2014 r. ma się zakończyć modernizacja stacji kolejowej Łódź Widzew i torów w kierunku podziemnego dworca Łódź Fabryczna. Po remoncie stacja Widzew będzie miała 3 perony i 6 torów dla ruchu pasażerskiego. Koszt inwestycji przekracza 204 mln zł.
Remont stacji Łódź Widzew do końca 2014 r.

Pod koniec sierpnia zakończyła się rozbiórka starej infrastruktury. Po przebudowie stacji Łódź Widzew powstaną trzy perony o długości 400 metrów, 6 torów przeznaczonych dla ruchu pasażerskiego, dwa tory dla ruchu towarowego i tory służące do przygotowania składów oraz ruchu pociągów z ładunkami niebezpiecznymi.

"Z trzech peronów pasażerowie będą mogli wsiadać i przesiadać się poprzez przejście podziemne. Ruch w trakcie inwestycji będzie prowadzony normalnie, jak do tej pory, a pasażerowie nie odczują żadnych utrudnień" - zapewnił w czwartek dziennikarzy dyrektor kontraktu z ramienia wykonawcy, spółki Trakcja, Marek Kacprzak.

Na stacji Widzew wybudowanych zostanie 18 kilometrów nowych torów oraz przebudowana zostanie nastawnia.

Inwestycja przewiduje także m.in. budowę bezkolizyjnego skrzyżowania w ciągu ul. Niciarnianej i budowę pod nim przystanku osobowego Łódź Niciarniana oraz modernizację 5 km torów w kierunku dworca Łódź-Fabryczna, która ruszy na wiosnę przyszłego roku. Stacja i przystanek dostosowane będą do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Trwa już m.in. przebudowa nastawni, budowa przejścia podziemnego i dwóch peronów (jeden z nich ma być gotowy do końca tego roku). Równolegle prowadzone są prace związane z kanalizacją sanitarną, deszczową i odwodnieniową całego obiektu oraz telekomunikacją i automatyką kolejową.

Dobiegają końca natomiast prace modernizacyjne linii objazdowych na odcinku Łódź Widzew - Łódź Chojny - Łódź Kaliska, realizowane w ramach tego kontraktu. Dzięki modernizacjo pociągi będą mogły tam jeździć z prędkością 100 km/h. Wartość tej inwestycji to ponad 34,6 mln zł.

Wykonawcą tych inwestycji w systemie "projektuj i buduj" jest Trakcja SA. Pod koniec września planowane jest podpisanie umowy na zwiększenie zakresu przebudowy stacji Łódź Widzew w związku z obsługą zaplecza powstającej Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Jak podkreśliła dyrektor projektu z ramienia PKP PLK Katarzyna Ziarkowska, celem modernizacji jest m.in. skrócenie czasu podróży pomiędzy stacjami oraz poprawa bezpieczeństwa.

Inwestycje realizowane są przez PKP PLK w ramach projektu dot. modernizacji linii kolejowej Warszawa - Łódź i budowy stacji oraz podziemnego dworca Łódź Fabryczna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE