PARTNER PORTALU
  • BGK

Remont ważnej drogi bez utrudnień?

  • AW/torun.pl    30 kwietnia 2011 - 13:01

Trwa kolejny etap przebudowy jednej z najbardziej uczęszczanych tras w Toruniu - ulicy M. Skłodowskiej-Curie. Tym razem drogowcy biorą się za odcinek od węzła Chrzanowskiego do ul. Równinnej. Kompleksowa przebudowa potrwa do jesieni 2012 roku.
Inwestycja ma olbrzymie znaczenie dla mapy komunikacyjnej Torunia.  Przebudowana ulica będzie stanowiła połączenie wschodniej części miasta z częścią północną. Zwiększy się jej przepustowość, co wpłynie na znaczną poprawę komfortu i bezpieczeństwa kierowców. Na czas budowy mostu drogowego będzie stanowić alternatywę dla Szosy Lubickiej.

Miejski Zarząd Dróg i wykonawca nie przewidują większych utrudnień w ruchu, gdyż najpierw  będzie dobudowana druga jezdnia. Gdy przyjdzie czas na remont starej, ruch zostanie przeniesiony na nowo powstałą.

Przygotowanie do inwestycji trwało kilka lat, gdyż trzeba było dopełnić wszelkich niezbędnych przy tak dużych zadaniach procedur. Najpierw, w sierpniu 2007 r., uchwalono Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla tych terenów. Zaczął on obowiązywać od końca 2007 r. W czerwcu 2008 r. zadanie wpisano do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego. Zaraz potem Miejski Zarząd Dróg rozpoczął procedurę wyboru projektanta.

Mimo, że dopiero w styczniu 2011 r. uprawomocniła się decyzja wojewody zezwolenia na realizacje inwestycji drogowej (ZRID), MZD cały czas czynił kroki niezbędne do rozpoczęcia przebudowy. 13 listopada 2009 r. uzyskał decyzję środowiskowa dla tej inwestycji. Następnie ogłosił przetarg na realizację przebudowy. Stanęło do niego 7 firm. Najtańsza ofertę – 34,6 mln zł - złożyła firma Skanska. 7 marca br. podpisano umowę zgodnie z którą firma ma 18 miesięcy na wykonanie przebudowy.

W roku 2011 prace prowadzone będą przy jezdni południowej. Do końca maja rozebrane zostana budynki, a do września prowadzone będą prace branży sanitarnej (kanalizacja deszczowa, przebudowa wodociągu) po południowej jezdni ul. Skłodowskiej – Curie oraz w ul. Bukowej i Równinnej. Od maja do września trwać będą roboty rozbiórkowe, powstanie nowa pętla tramwajowa i przebudowane zostanie torowisko. Od czerwca do września zaś likwidowane będą wszelkie kolizje z istniejącą infrastrukturą techniczną, zamontowane oświetlenie uliczne, teletechnika i sygnalizacja świetlna. Od sierpnia do października kładziona będzie nowa nawierzchnia jezdni.

W roku 2012 roboty obejmą jezdnię północną. Położona zostanie kanalizacja deszczowa, zlikwidowane kolizje z istniejącą infrastrukturą techniczną, zamontowana sygnalizacja świetlna i położona nawierzchnia. Roboty wykończeniowe, takie jak oznakowanie czy nasadzenia Zieleni, powinny się zakończyć jesienią.

Przebudowa ul. M. Skłodowskiej-Curie jest kolejnym etapem prac na tej drodze. W 2010 r. MZD wyremontowało ulicę na odcinku od ul. Wschodniej w kierunku ul. Równinnej (około 1,1 km). W ramach remontu drogowcy ułożyli nową nawierzchnię jezdni, wykonali chodnik i ścieżkę rowerową.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.