PARTNER PORTALU
  • BGK

Remont XIV wiecznej więźby

  • PAP/BEZ    12 lipca 2010 - 09:37

Rozpoczyna się remont XIV wiecznej oryginalnej więźby dachowej w olsztyńskim zamku, w skrzydle w którym mieszkał astronom Mikołaj Kopernik. Potrwa do 30 listopada.
Jak poinformował dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie Janusz Cygański, który zarządza zamkiem, koszt remontu więźby to 700 tys. zł, z czego 500 tysięcy zł przekazało Ministerstwo Kultury a 200 tysięcy złotych dołożył samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

- Więźba na północnym skrzydle dachu jest bardzo cenna, bo pochodzi z okresu budowy zamku. Zostanie ona zdemontowana, prostowane będą odkształcenia i na nowo zostanie zamontowana - powiedział dyrektor Cygański.

Dachówki, które pochodzą z XIX wieku w większości zostaną ponownie umieszczone na dachu. Resztę uzupełnią te pochodzące z rozbiórek.

Północne skrzydło zamku, gdzie rozpoczynają się od poniedziałku przygotowania do remontu a od 18 lipca właściwy remont, jest bardzo cenne. Tu bowiem znajduje się mieszkalna część zamku; tu mieszkał i pracował Mikołaj Kopernik. W tej części zamku znajduje się także ślad jaki astronom pozostawił po sobie, czyli tablice astronomiczne. Własnoręcznie wyrysowane na zamkowej ścianie posłużyły Kopernikowi do wyznaczania równonocy wiosennej i ruchomych świąt kościelnych.

Jak powiedział dyrektor Cygański są plany, by więźba dachowa na południowym skrzydle magazynowo-gospodarczym pochodząca z 1428 roku, została wyremontowana w przyszłym roku. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.