PARTNER PORTALU
  • BGK

Remont zabytkowego dworca w Kole

  • PAP    17 sierpnia 2010 - 15:10

Trzy firmy, dwie z Koła i jedna z Poznania, złożyły oferty na wykonanie robót modernizacyjnych na dworcu w Kole. We wtorek otwarto koperty z ofertami - poinformował Piotr Kryszak z oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP w Poznaniu.
W najbliższych dniach PKP S.A. sprawdzi oferty pod kątem zgodności ze specyfikacją przetargową, a następnie wybierze najkorzystniejszą cenowo ofertę. Podpisanie umowy z wykonawcą powinno nastąpić w ciągu 30 dni.

Modernizacja dworca obejmie m.in.: częściową wymianę konstrukcji dachowej, wykonanie elewacji budynku dworca, wymianę instalacji i stolarki okiennej/drzwiowej, wykonanie nowej posadzki wewnętrznej holu dworca, wymianę rynien i rur spustowych, przemurowanie kominów, budowę małej architektury wokół dworca.

Po modernizacji dworzec zagospodarowany będzie przez PKP i miasto Koło. Oprócz odprawy podróżnych dworzec będzie też służył innym celom. Planowane jest umieszczenie w nim m.in. biblioteki miejskiej, a także niewielkiego hotelu. Wartość inwestycji oszacowano na około 4 mln zł. Remont zostanie zakończony w 2011 r.

Oddany do użytku w 1928 roku jest jednym z nielicznych zachowanych zabytkowych budynków dworcowych wybudowanych po pierwszej wojnie światowej na trasie z Poznania do Warszawy.

Powstanie dworca w Kole było symbolem zacierania się granic pomiędzy ziemiami dawnych zaborów - pruskiego i rosyjskiego. Oddana do użytku w 1922 roku linia kolejowa z Kutna do Strzałkowa, przy której stanął kolski dworzec, urzeczywistniła to, co niemożliwe było w okresie zaborów - połączyła najkrótszą drogą Poznań z Warszawą.

Inwestycja jest częścią programu rewitalizacji dworców kolejowych, prowadzonego przez PKP. Do 2012 roku w ramach programu przewidziano zainwestowanie ponad 980 mln zł. Modernizacje dworców finansowane są z funduszy Unii Europejskiej (547 mln zł), budżetu państwa (434 mln zł) oraz funduszy własnych PKP S.A. (102 mln zł). Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: