PARTNER PORTALU
  • BGK

Remont zabytkowego dworca w Kole

  • PAP    17 sierpnia 2010 - 15:10

Trzy firmy, dwie z Koła i jedna z Poznania, złożyły oferty na wykonanie robót modernizacyjnych na dworcu w Kole. We wtorek otwarto koperty z ofertami - poinformował Piotr Kryszak z oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP w Poznaniu.
W najbliższych dniach PKP S.A. sprawdzi oferty pod kątem zgodności ze specyfikacją przetargową, a następnie wybierze najkorzystniejszą cenowo ofertę. Podpisanie umowy z wykonawcą powinno nastąpić w ciągu 30 dni.

Modernizacja dworca obejmie m.in.: częściową wymianę konstrukcji dachowej, wykonanie elewacji budynku dworca, wymianę instalacji i stolarki okiennej/drzwiowej, wykonanie nowej posadzki wewnętrznej holu dworca, wymianę rynien i rur spustowych, przemurowanie kominów, budowę małej architektury wokół dworca.

Po modernizacji dworzec zagospodarowany będzie przez PKP i miasto Koło. Oprócz odprawy podróżnych dworzec będzie też służył innym celom. Planowane jest umieszczenie w nim m.in. biblioteki miejskiej, a także niewielkiego hotelu. Wartość inwestycji oszacowano na około 4 mln zł. Remont zostanie zakończony w 2011 r.

Oddany do użytku w 1928 roku jest jednym z nielicznych zachowanych zabytkowych budynków dworcowych wybudowanych po pierwszej wojnie światowej na trasie z Poznania do Warszawy.

Powstanie dworca w Kole było symbolem zacierania się granic pomiędzy ziemiami dawnych zaborów - pruskiego i rosyjskiego. Oddana do użytku w 1922 roku linia kolejowa z Kutna do Strzałkowa, przy której stanął kolski dworzec, urzeczywistniła to, co niemożliwe było w okresie zaborów - połączyła najkrótszą drogą Poznań z Warszawą.

Inwestycja jest częścią programu rewitalizacji dworców kolejowych, prowadzonego przez PKP. Do 2012 roku w ramach programu przewidziano zainwestowanie ponad 980 mln zł. Modernizacje dworców finansowane są z funduszy Unii Europejskiej (547 mln zł), budżetu państwa (434 mln zł) oraz funduszy własnych PKP S.A. (102 mln zł). Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.