PARTNER PORTALU
  • BGK

Remont zespołu pałacowego Steinertów w Łodzi

  • PAP/MIW    2 listopada 2017 - 22:59
Remont zespołu pałacowego Steinertów w Łodzi
Remont zabytkowego zespołu pałacowego Steinertów ma się zakończyć w 2019 r. (fot. UM Łódź)

Łódź podpisała umowę na remont zabytkowego zespołu pałacowego Steinertów przy ul. Piotrkowskiej 272. Zakończenie inwestycji o wartości ponad 38 mln zł planowane jest na wrzesień 2019 roku.
Jak podkreśliła Aleksandra Hac z biura rzecznika prasowego łódzkiego magistratu, był to praktycznie ostatni dzwonek na ratowanie zabytkowego gmachu, który nigdy nie przechodził generalnego remontu.

- Inwestycja jest realizowana z unijnym dofinansowaniem. Jeszcze w kwietniu podpisaliśmy umowę o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Wartość projektu to ponad 38,5 mln zł, z czego wkład własny miasta wyniesie niecałe 19 mln zł - poinformowała Hac. Obiekt zostanie zrewitalizowany przez firmę Skanska.

Kompleks pałacowy Steinertów przy ul. Piotrkowskiej 272 jest jednym z najciekawszych i jednocześnie najbardziej zaniedbanych łódzkich zabytków. Do niedawna w jego północnej części znajdowały się mieszkania, a w południowej siedziba Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W przywróceniu budynkom świetności do niedawna przeszkadzała m.in. skomplikowana sytuacja własnościowa - część pomieszczeń została w przeszłości sprywatyzowana.

Według miejskiej konserwator zabytków Kamili Kwiecińskiej-Trzewikowskiej, dawne nieruchomości Steinertów mógłby służyć jako symboliczna ilustracja historii rozwoju rodów fabrykanckich w Łodzi - od skromnych tkaczy po właścicieli bajecznych fortun.

Remont obejmie m.in. wymianę dachu, stolarki okiennej, renowację elewacji, a we wnętrzach - odnowienie bądź odtworzenie posadzek, boazerii drewnianych, tapet z tkanin, stiuków i polichromii. Pałac zyska także windę i nowoczesne instalacje niezbędne do prowadzenia w nim m.in. działalności konferencyjnej.

Jak zapowiada magistrat, po remoncie w pałacu i domu Steinertów powstaną przestrzenie dla kreatywnych biznesów m.in. biura, sale spotkań. W części obiektu zaplanowano uruchomienie hostelu i restauracji. Projekt zakłada również odtworzenie - na podstawie archiwalnych dokumentów - przypałacowego ogrodu, który pierwotnie utrzymany był w stylu renesansowym. Miasto chce, aby był on przestrzenią ogólnodostępną.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.