PARTNER PORTALU
 • BGK

Remontują najstarszy polski most

 • PAP    16 lutego 2011 - 17:12
Remontują najstarszy polski most

Najstarszy w Polsce i ciągle używany most z 1824 r. o metalowej konstrukcji w podkaliskim Opatówku odzyskuje dawny wygląd. Most ma już nowe balustrady, które zniknęły jeszcze przed II wojną światową. Kolejnym etapem renowacji zabytku ma być piaskowanie pozostałych elementów.
- Data budowy mostku była widoczna, ale nikt aż do końca lat 90-tych nie skojarzył, że jest to najstarsza w kraju tego typu konstrukcja - mówi starszy kustosz miejscowego Muzeum Historii Przemysłu, dr Jarosław Dolat. Według niego, przed odkryciem daty budowy, za najstarszy obiekt mostowy o metalowej konstrukcji uchodził most wiszący przez Małą Panew w Ozimku (1827 r.).

Opatówecki mostek znajduje się w parku krajobrazowym założonym w stylu angielskim, pamiętającym słynnego napoleońskiego generała Józefa Zajączka (1752-1826), z nadania samego Napoleona - właściciela Opatówka od 1807 r. Generał pochowany jest w tutejszym kościele.

Jak napisał w swej pracy o mostku profesor Jan Biliszczuk, Zajączek zawarł porozumienie z pruskim fabrykantem Fiedlerem. Na jego mocy, w podzięce za korzystny kontrakt (produkcja mundurów dla armii), Fiedler wybudował w jego dobrach mostek.

Obecnie obiekt jest, według Dolata, mocno zniszczony - skorodowane są dźwigary główne, ale z uwagi na materiał (żelazo lane) oraz znaczne przekroje, nie było jednak niebezpieczeństwa jego zniszczenia. Prace odtworzeniowe są możliwe dzięki zachowanej dokumentacji.

Jak poinformował kustosz, elementy odlewane mostku zostały dostarczone do Opatówka najprawdopodobniej z jednej z hut saksońskich, z którą Fiedler utrzymywał stałe kontakty. Mogła to być huta braci Roechling.

Jak poinformował wójt Opatówka Sebastian Wardęcki, przygotowano także dokumentację renowacji 15-ha parku krajobrazowego. - Chcemy odtworzyć dziką do tej pory jego część, utworzyć ogród różany i ziołowy, gdzie kiedyś stał pałac Zajączka - mówi wójt. Dodał, że gmina złoży też wniosek o dofinansowanie renowacji bramy do pałacu i palisady, znajdującej się obok cukierenki zbudowanej na wzór berliński przez Zajączka.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • autoidea, 2011-02-17 09:58:37

  Most w Lazanach byl z 1796 roku, obecnie w konserwacji
 • autoidea, 2011-02-17 09:56:44

  Najstarszy most zelazny (drugi w Europie po Szkocji) znajdowal sie w Lazanach kolo Zarowa, woj. dolnoslaskie.
 • Święty!?, 2011-02-16 20:46:25

  Czy w związku z remontem nie jest dobrze coś upiekszyć!! A może nawet zmodernizować !? Buty ze szpilkami mogą zagrażać kobietom!