PARTNER PORTALU
  • BGK

Remonty i utrzymanie dróg samorządowych. Co największym wyzwaniem?

  • MIW    13 marca 2018 - 09:58
Remonty i utrzymanie dróg samorządowych. Co największym wyzwaniem?
Najistotniejszymi parametrami decydującymi o doborze nawierzchni danej inwestycji drogowej jest trwałość i cena. (fot. Stowarzyszenia Producentów Cementu)

Największym wyzwaniem w utrzymaniu dróg samorządowych jest ich utrzymanie w okresie zimowym. Tak wskazało 29 proc. urzędników odpowiedzialnych za utrzymanie dróg w polskich gminach. W znacznej części samorządów w toku tej kadencji wybudowano lub wyremontowano nie więcej niż 10 kilometrów dróg.
Badanie wśród urzędników odpowiedzialnych za utrzymanie dróg w polskich gminach zostało przeprowadzone na zlecenie Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Pytano m.in. największe wyzwania w utrzymaniu dróg samorządowych oraz najczęstsze problemy z ich nawierzchnią. W tej pierwszej kategorii najwięcej respondentów wskazało na utrzymanie zimowe (29 proc. wskazań). W dalszej kolejności jako wyzwania wymieniano remonty nawierzchni (25 proc.), odwodnienie (12 proc.), utrzymanie właściwego stanu pobocza (8 proc.) i utrzymanie właściwego oznakowania (6 proc.). Jeśli idzie o najczęstsze problemy z nawierzchnią wskazywano dziury (55 proc.), odkształcenia i koleinowanie (22 proc.), pęknięcia poprzeczne (12 proc.) oraz erozję pobocza (6 proc.).

Czytaj: Na drogi samorządowe potrzeba 100 mld zł. Skąd je wziąć? Samorządowcy sami sobie nie poradzą

Blisko połowa uczestników badania wskazała, że w ich jednostkach w trakcie aktualnej kadencji wybudowano lub wyremontowano do 10 km dróg, a jedynie 12 proc. respondentów wskazało, że było to więcej niż 30 km.

Respondenci stwierdzili, że najistotniejszymi parametrami decydującymi o doborze nawierzchni danej inwestycji drogowej jest trwałość (55 proc.) i cena (39 proc.).

Czytaj: Eksperci sugerują, jak zyskać środki na drogi samorządowe

Badania wykazały, że aż w 80 proc. jednostek w ostatniej kadencji zrealizowano inwestycję drogową z nawierzchnią inną niż asfaltowa. Co czwarty respondent wskazał, że w 2018 r. rozważa sięgnięcie po nową technologię, a co piąty, że rozważa wykorzystanie technologii betonowej. W tym drugim przypadku, jak wskazali badani, barierę wciąż jednak stanowi brak wiedzy i doświadczenia. W reakcji na te sygnały Stowarzyszenie Producentów Cementu przygotowało Program Dobry Gospodarz, który ma edukować i upowszechniać dobre wzorce wykonania betonowych dróg samorządowych.

Przypomnijmy, że wedle wyliczeń Związku Gmin Wiejskich RP na modernizację dróg lokalnych w Polsce do roku 2020 potrzeba 25 mld złotych. O poprawę stanu dróg lokalnych upomina się też Związek Powiatów Polskich, apelując o zwiększenie środków przeznaczonych na realizację Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.