PARTNER PORTALU
  • BGK

Renowacja sali bytomskiego muzeum

  • PAP    10 września 2012 - 15:56
Renowacja sali bytomskiego muzeum

Zakończono pierwszy etap renowacji Sali Gorczyckiego należącej do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Odrestaurowano m.in. portret Wojciecha Korfantego oraz zrekonstruowano dziewiętnastowieczne malowidła na podstawie fotografii sprzed prawie stu lat.
Sala Gorczyckiego znajduje się w neogotyckim gmachu, który został przekazany muzeum w 1978 roku. Obecnie znajduje się w nim filia muzeum.

Budynek powstał pod koniec XIX wieku i początkowo pełnił funkcję starostwa powiatowego.

Na przełomie XIX i XX wieku w obecnej Sali Gorczyckiego odbywały się posiedzenia sejmiku powiatowego, a dzisiaj jest to reprezentacyjna sala, w której odbywają się koncerty i konferencje.

Przez ponad sto lat od powstania gmachu jego przeznaczenie i przeznaczenie sali zmieniało się wielokrotnie. W okresie międzywojennym sala została przebudowana. Obniżono sufit, a okna zastąpiły witraże. Ta zmiana miała doświetlić salę.

Po 1945 roku gmach przekazano Urzędowi Miernictwa Górniczego, który zniszczył wystrój sali dzieląc ją na biurowe boksy. W latach 70. w trakcie prac remontowych zawalił się podwieszany sufit.

Sala jest wysoka na półtorej kondygnacji. W wystroju uwagę zwraca bogata boazeria z ciemnego drewna, uzupełniona przez stolarkę sufitu nawiązującą do renesansowych stropów kasetonowych.

Na obwodzie stropu zachowały się herby czterech miast, wchodzących w skład powiatu bytomskiego do 1873 roku: Katowic, Królewskiej Huty (Chorzów), Tarnowskich Gór i Bytomia.

Jak poinformowała Magdalena Michulec z bytomskiego muzeum w trakcie pierwszego etapu prac odrestaurowano portret Wojciecha Korfantego autorstwa Stanisława Gilewskiego z 1927 roku oraz zrekonstruowano dziewiętnastowieczne malowidła na podstawie fotografii wykonanych w latach 20. ubiegłego wieku.

<!-- pagebreak //-->

"Obraz Korfantego został między innymi oczyszczony. Przy okazji odkryliśmy, że był już poddawany różnym zabiegom konserwatorskim. Aktualnie widać więcej szczegółów" - powiedziała Michulec.

W ramach prac konserwatorskich odrestaurowano także zabytkowe balustrady.

Sala Gorczyckiego zostanie otwarta we wtorek.

Konkurs na nazwę sali został rozstrzygnięty w grudniu ubiegłego roku w ramach obchodów jubileuszowych muzeum. Ok. 90 osób, głównie mieszkańców miasta, zgłosiło kilkanaście propozycji. Wygrała propozycja Rafała Dzika z Bytomia, by salę nazwać imieniem ks. Gorczyckiego.

Ks. Grzegorz Gerwazy Gorczycki (ok. 1665-1667) urodził się w Rozbarku koło Bytomia (obecnie jest to jedna z dzielnic miasta). Autor licznych motetów, mszy i pieśni, uważany jest za jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki barokowej. Kształcił się w Krakowie, Pradze i Wiedniu.

Z okazji uroczystego otwarcia sali psalmy i motety Gorczyckiego wykonane zostaną przez Śląski Chór Puzonowy pod dyrekcją Adama Wesołowskiego.

Muzeum Górnośląskie zostało powołane przez Bytomskie Towarzystwo Muzealno-Historyczne w 1910 roku. Pierwszą wystawę otwarto w 1911 roku. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.