Renowacja sali bytomskiego muzeum

Zakończono pierwszy etap renowacji Sali Gorczyckiego należącej do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Odrestaurowano m.in. portret Wojciecha Korfantego oraz zrekonstruowano dziewiętnastowieczne malowidła na podstawie fotografii sprzed prawie stu lat.
Renowacja sali bytomskiego muzeum
Sala Gorczyckiego znajduje się w neogotyckim gmachu, który został przekazany muzeum w 1978 roku. Obecnie znajduje się w nim filia muzeum.

Budynek powstał pod koniec XIX wieku i początkowo pełnił funkcję starostwa powiatowego.

Na przełomie XIX i XX wieku w obecnej Sali Gorczyckiego odbywały się posiedzenia sejmiku powiatowego, a dzisiaj jest to reprezentacyjna sala, w której odbywają się koncerty i konferencje.

Przez ponad sto lat od powstania gmachu jego przeznaczenie i przeznaczenie sali zmieniało się wielokrotnie. W okresie międzywojennym sala została przebudowana. Obniżono sufit, a okna zastąpiły witraże. Ta zmiana miała doświetlić salę.

Po 1945 roku gmach przekazano Urzędowi Miernictwa Górniczego, który zniszczył wystrój sali dzieląc ją na biurowe boksy. W latach 70. w trakcie prac remontowych zawalił się podwieszany sufit.

Sala jest wysoka na półtorej kondygnacji. W wystroju uwagę zwraca bogata boazeria z ciemnego drewna, uzupełniona przez stolarkę sufitu nawiązującą do renesansowych stropów kasetonowych.

Na obwodzie stropu zachowały się herby czterech miast, wchodzących w skład powiatu bytomskiego do 1873 roku: Katowic, Królewskiej Huty (Chorzów), Tarnowskich Gór i Bytomia.

Jak poinformowała Magdalena Michulec z bytomskiego muzeum w trakcie pierwszego etapu prac odrestaurowano portret Wojciecha Korfantego autorstwa Stanisława Gilewskiego z 1927 roku oraz zrekonstruowano dziewiętnastowieczne malowidła na podstawie fotografii wykonanych w latach 20. ubiegłego wieku.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE