PARTNER PORTALU
  • BGK

Renowacja synagogi na ukończeniu

  • PAP    24 lipca 2011 - 14:48
Renowacja synagogi na ukończeniu

W sierpniu mają się zakończyć prowadzone od ubiegłego roku prace renowacyjne w mauretańskiej synagodze w Ostrowie Wlkp. Ten zabytkowy obiekt, wybudowany w latach 1857-1860, należy do najpiękniejszych tego typu w Europie.
Synagoga została przekazana miastu w 2006 r. przez Gminę Żydowską Wyznaniową we Wrocławiu. Jest jedną z nielicznych na ziemiach polskich, które przetrwały dwie wojny światowe i okres powojenny. Po odrestaurowaniu zostanie przeznaczona na cele kulturalne. Ma to nastąpić na początku września.

Jak poinformował prowadzący prace renowacyjne Piotr Domagała, w tej chwili trwają roboty wykończeniowe. Układana jest kamienna posadzka w sali głównej, malowane są polichromie. "Są to prace ręczne, zajmują się nimi konserwatorzy. Odtwarzają polichromie ścienne według stanu na początku XX wieku" - powiedział.

Do zakończenia prac pozostało także pomalowanie dolnej kondygnacji, wyposażenie wnętrza w krzesła, stoły i wieszaki oraz założenie podłóg w emporach (balkonach).

Do tej pory odnowiono m.in. fasadę budynku i jego otoczenie. W 75 oknach zamontowano witraże, które zdobią okna duże, pięciometrowe, maswerkowe, a także te mniejsze. Obiekt jest podświetlony, a bardzo ważne architektonicznie detale będą podkreślać specjalne iluminacje.

Oprócz sali koncertowej dla około 150 osób będzie można wykorzystać empory jako galerie. Scena będzie umieszczona od strony wschodniej. W synagodze odbywać się będą także przedstawienia teatralne i wystawy.

Właścicielem synagogi będzie Ostrowskie Centrum Kultury.

Synagogę wybudował Moritz Lande. Jej pierwowzorami były okazałe synagogi na terenie Prus oraz Budapesztu i Wiednia, które przybrały styl mauretański, czerpiący także z biblijnych opisów świątyni Salomona w Jerozolimie.

Na odnowienie synagogi przeznaczono ponad 7 mln zł, z czego 70 proc. to środki unijne, a pozostałe - samorządowe.

W tym roku ostrowska synagoga znalazła się w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu "Fasada Roku 2010". Jury doceniło dbałość oraz trudność wykonanych prac renowacyjnych oraz walory historyczne obiektu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: