PARTNER PORTALU
  • BGK

Renowacja synagogi na ukończeniu

  • PAP    24 lipca 2011 - 14:48
Renowacja synagogi na ukończeniu

W sierpniu mają się zakończyć prowadzone od ubiegłego roku prace renowacyjne w mauretańskiej synagodze w Ostrowie Wlkp. Ten zabytkowy obiekt, wybudowany w latach 1857-1860, należy do najpiękniejszych tego typu w Europie.
Synagoga została przekazana miastu w 2006 r. przez Gminę Żydowską Wyznaniową we Wrocławiu. Jest jedną z nielicznych na ziemiach polskich, które przetrwały dwie wojny światowe i okres powojenny. Po odrestaurowaniu zostanie przeznaczona na cele kulturalne. Ma to nastąpić na początku września.

Jak poinformował prowadzący prace renowacyjne Piotr Domagała, w tej chwili trwają roboty wykończeniowe. Układana jest kamienna posadzka w sali głównej, malowane są polichromie. "Są to prace ręczne, zajmują się nimi konserwatorzy. Odtwarzają polichromie ścienne według stanu na początku XX wieku" - powiedział.

Do zakończenia prac pozostało także pomalowanie dolnej kondygnacji, wyposażenie wnętrza w krzesła, stoły i wieszaki oraz założenie podłóg w emporach (balkonach).

Do tej pory odnowiono m.in. fasadę budynku i jego otoczenie. W 75 oknach zamontowano witraże, które zdobią okna duże, pięciometrowe, maswerkowe, a także te mniejsze. Obiekt jest podświetlony, a bardzo ważne architektonicznie detale będą podkreślać specjalne iluminacje.

Oprócz sali koncertowej dla około 150 osób będzie można wykorzystać empory jako galerie. Scena będzie umieszczona od strony wschodniej. W synagodze odbywać się będą także przedstawienia teatralne i wystawy.

Właścicielem synagogi będzie Ostrowskie Centrum Kultury.

Synagogę wybudował Moritz Lande. Jej pierwowzorami były okazałe synagogi na terenie Prus oraz Budapesztu i Wiednia, które przybrały styl mauretański, czerpiący także z biblijnych opisów świątyni Salomona w Jerozolimie.

Na odnowienie synagogi przeznaczono ponad 7 mln zł, z czego 70 proc. to środki unijne, a pozostałe - samorządowe.

W tym roku ostrowska synagoga znalazła się w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu "Fasada Roku 2010". Jury doceniło dbałość oraz trudność wykonanych prac renowacyjnych oraz walory historyczne obiektu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.