Renowacja unikatowego słupa milowego w Koninie

Dobiegają końca prace renowacyjne przy unikatowym w skali kraju i Europy XII-wiecznym słupie milowym w Koninie. Słup jest najstarszym zachowanym znakiem drogowym w Polsce.

Ten koniński ma 2,5 m wysokości. Wyznaczał połowę drogi z Kalisza do Kruszwicy. Podobno o wiele mniejszy jest jeszcze na terenie Włoch.

Kamienny słup nie był czyszczony od wielu lat i coraz bardziej zarastał mchem. Trudno było odczytać oryginalny napis z 1151 r. Główną przyczyną zarastania mchem był brak dopływu światła, powodowany przez rosnące wokół drzewa i krzewy.

Słup był bardzo zakażony mikrobiologicznie, porośnięty mikroorganizmami, które spowodowały zatarcie napisów, koloru kamienia i jego faktury. Dolne partie kamienia były bardzo zasolone. Fundament słupa oczyszczono, zdezynfekowano i uzupełniono braki ciosami granitowymi. Szczeliny wypełniono zaprawą i osuszono.

Obecnie trwają przygotowania do impregnacji strukturalnej. Na prace renowacyjne zarezerwowano w budżecie miasta 24 tys. zł. Słup jest najstarszym zabytkiem Konina. Prace renowacyjne mają się zakończyć do 15 października.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE