Renowacja unikatowego słupa milowego w Koninie

Dobiegają końca prace renowacyjne przy unikatowym w skali kraju i Europy XII-wiecznym słupie milowym w Koninie. Słup jest najstarszym zachowanym znakiem drogowym w Polsce.

Ten koniński ma 2,5 m wysokości. Wyznaczał połowę drogi z Kalisza do Kruszwicy. Podobno o wiele mniejszy jest jeszcze na terenie Włoch.

Kamienny słup nie był czyszczony od wielu lat i coraz bardziej zarastał mchem. Trudno było odczytać oryginalny napis z 1151 r. Główną przyczyną zarastania mchem był brak dopływu światła, powodowany przez rosnące wokół drzewa i krzewy.

Słup był bardzo zakażony mikrobiologicznie, porośnięty mikroorganizmami, które spowodowały zatarcie napisów, koloru kamienia i jego faktury. Dolne partie kamienia były bardzo zasolone. Fundament słupa oczyszczono, zdezynfekowano i uzupełniono braki ciosami granitowymi. Szczeliny wypełniono zaprawą i osuszono.

Obecnie trwają przygotowania do impregnacji strukturalnej. Na prace renowacyjne zarezerwowano w budżecie miasta 24 tys. zł. Słup jest najstarszym zabytkiem Konina. Prace renowacyjne mają się zakończyć do 15 października.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE