PARTNER PORTALU
  • BGK

Renowacja zamku Krzyżtopór dobiega końca

  • PAP    1 sierpnia 2013 - 17:00
Renowacja zamku Krzyżtopór dobiega końca

- Ok. 12 mln zł kosztowała renowacja zamku Krzyżtopór w pow. opatowskim (Świętokrzyskie). To jedna z największych atrakcji regionu świętokrzyskiego i unikalny zabytek w skali kraju.
Jak powiedział dyrektor Instytucji Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe Janusz Wójcik, zakończenie inwestycji zaplanowano na 31 sierpnia. "Obecnie trwają drobne prace kosmetyczne. Już teraz możemy powiedzieć, że cały obiekt bardzo się zmienił na plus. Wygląda imponująco" - dodał.

W ramach wartych około 12 mln złotych i trwających od 2010 roku prac m.in. zabezpieczono koronę murów na całej długości oraz dokonano częściowej renowacji ogrodów oraz przedpola zamku. "Przygotowaliśmy także pomieszczenia do obsługi ruchu turystycznego, utworzyliśmy sale konferencyjną i muzealną" - powiedział Wójcik. Ogromne wrażenie robi także odnowiony dziedziniec, zrekonstruowany XVII-wieczny most zwodzony oraz iluminacja murów na którą składa się ponad 80 lamp. W ramach inwestycji wybudowano także parking na kilkadziesiąt samochodów.

Inwestycja w 60 proc. została dofinansowana ze środków unijnych.

Budowa zamku (czy jak wolą niektórzy historycy sztuki - pałacu) w Ujeździe trwała od 1627 do 1644 roku i nigdy nie została zakończona. Jej fundator, Krzysztof Ossoliński zmarł w 1645 roku. 10 lat później zamek został napadnięty i ograbiony przez wojska szwedzkie. Ostatni lokatorzy wyprowadzili się z niego w latach 70-tych XVIII stulecia.

Według zamierzeń budowniczych, budowla miała być odzwierciedleniem kalendarza - liczba okien miała odpowiadać liczbę dni w roku, a liczba pokoi miała nawiązywać do tygodni. Zaplanowano takżo 12 wielkich sal, które miały symbolizować miesiące, a cztery baszty odnosiły się do pór roku.

Styl budowli nawiązywał do włoskich "pałaców - fortec" - posiadających cechy obronne. Projektantem obiektu był znany architekt i budowniczy XVII wieku Wawrzyniec Senes.

Obecnie pałac jest trwałą ruiną. Jest zaliczany do największych atrakcji województwa świętokrzyskiego.

Renowacja zamku "Krzyżtopór" w Ujeździe, to nie jedyna tego typu inwestycja w regionie. Od kwietnia generalny remont przechodzą ruiny zamku w Chęcinach k. Kielc. Całkowity koszt prac budowlanych wyceniono na 6,6 mln zł. Prace potrwają do 2014 roku. W związku z inwestycją obiekt nie jest dostępny dla turystów w tym sezonie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.