PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewaloryzacja Twierdzy Kostrzyn

  • PAP    20 listopada 2012 - 08:41
Rewaloryzacja Twierdzy Kostrzyn

Kompleksową konserwację bastei połączonej z przyczółkiem mostu oraz grodzy przyległej do bastionu „Król” obejmowały prace rewaloryzacyjne Twierdzy Kostrzyn na Starym Mieście.
600 tys. zł na ten cel przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace obejmowały odtworzenie uszkodzonych fragmentów muru, stopni granitowych i pomostu drewnianego na bastei, zamontowanie barierek stalowych wzdłuż grodzy i muru fosy oraz przebudowę mechanizmu piętrzenia fosy - poinformował dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn Ryszard Skałba.

Roboty budowlane trwały do końca października. To kolejny element trwającej od kilkunastu lat rewaloryzacji i konserwacji zabytków na terenie twierdzy. Od 2000 roku na ten cel wydano 14 mln zł. Pieniądze pochodziły z wielu źródeł, w tym także z funduszy unijnych.

W I etapie rewitalizacji przeprowadzono remont Bramy Chyżańskiej i Bramy Berlińskiej. To właśnie w tej ostatniej znajduję się punkt informacji turystycznej. Wykonano również uzbrojenie terenu (sieć wodociągowo-kanalizacyjna). Ponadto został dokończony remont kazamat bastionu „Filip" oraz przystosowanie go do celów muzealno-wystawienniczych, oczyszczono fosę okalającą twierdzę i wybudowano wzdłuż niej ścieżkę wraz z pomostem.

Prace objęły także odtworzenie ozdobnej wieżyczki „Mnich", utworzenie promenady spacerowej pomiędzy bastionem Filip, a bastionem Brandenburgia oraz remonty niektórych fragmentów murów obronnych i mostu fortecznego.

Na terenie twierdzy powstały ciągi piesze, nasadzono zieleń, a w wybranych miejscach zadbano o oświetlenie najciekawszych obiektów. Kolejnym etapem prac, będzie urządzenie w kazamatach bastionu „Filip" ekspozycji poświęconej dziejom miasta i twierdzy Kostrzyn, którą będzie można oglądać w drugiej połowie przyszłego roku.

Znajdą się na niej m.in. zabytki odnalezione podczas prowadzonych na tym terenie prac archeologicznych. W 2012 roku ruiny Starego Miasta w Kostrzynie odwiedziło ok. 20 tys. turystów. To miejsce jest największą atrakcją turystyczną tego granicznego miasta. Historia Twierdzy w Kostrzynie nad Odrą sięga XVI wieku.

W 1630 r. założono w niej pierwszy regularny regiment Hohenzollernów i dlatego Kostrzyn nazywany był też kolebką pruskiego militaryzmu. Podczas wojny siedmioletniej (1756-1763) twierdza wytrzymała oblężenie wojska rosyjskiego i silny ostrzał, który zniszczył prawie całe miasto. Twierdza była świadkiem wielu historycznych wydarzeń. To w niej był więziony Fryderyk II Wielki - król Prus w latach 1740-1786. Pod jego rządami Prusy stały się jednym z najpotężniejszych państw Europy.

W styczniu 1945 r., na krótko przed zakończeniem II wojny światowej, miasto, na bezpośredni rozkaz Hitlera, miało prowadzić obronę do ostatniego żołnierza. Ciężka artyleria Armii Czerwonej ostrzeliwała Kostrzyn tak długo, aż zostało ono zrównane z ziemią; Rosjanie zdobyli miasto i twierdzę 30 marca 1945 roku, po dwóch miesiącach intensywnych walk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.