PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewaloryzacja zabytkowego parku w Piotrkowie z dotacją WFOŚiGW

  • PAP    2 listopada 2014 - 15:00

Prawie trzy mln zł kosztować będzie rewaloryzacja zabytkowego parku im. księcia Józefa Poniatowskiego w Piotrkowie Trybunalskim. Inwestycja obejmie zarówno teren parku, jak i ogrodu botanicznego. Większość pieniędzy pochodzi z dotacji WFOŚiGW w Łodzi.
W ramach inwestycji zmodernizowane zostaną nawierzchnie alejek, ogrodzenie oraz elementy małej architektury. Stare oświetlenie zastąpi energooszczędne LED-owe. Przebudowany zostanie staw oraz fontanna w ogrodzie botanicznym.

Dodatkowo w ogrodzie rozebrany zostanie budynek gospodarczy oraz odnowiona tzw. "Skałka". Pojawią się nowe drzewostany, krzewy, kwiaty oraz trawniki - poinformował kierownik biura prasowego piotrkowskiego magistratu Jarosław Bąkowicz.

Z informacji Urzędu Miasta wynika, że do przetargu na rewaloryzację parku stanęło 10 firm. Najkorzystniejszą ofertę złożyła spółka "Limba" z Warszawy. We wtorek podpisana zostanie umowa z wykonawcą.

Rewaloryzacja parku im. ks. J. Poniatowskiego kosztować będzie niemal 3 mln zł. Większość tej kwoty - 2,2 mln zł - to dofinansowanie pozyskane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi; pozostała część pochodzić będzie z budżetu miasta.

Park im. ks. J. Poniatowskiego położony jest w południowej części miasta, w pobliżu jego centrum. Jego pow. to 6,3 ha. Park założony został na przełomie XIX i XX wieku, a oddany do użytku publicznego w 1916 roku. Park posiada cechy klasyfikujące go do geometrycznych ogrodów francuskich i włoskich.

Drzewostan parku jest zróżnicowany gatunkowo; rosną w nim m.in. lipy, kasztanowce, dęby i klony. Niektóre partie zamknięte są świerkowym żywopłotem. Po zachodniej stronie znajdują się fragmenty obsadzone głogiem, cisem, żywotnikiem oraz brzozami. Rosnące w parku graby zwyczajne tworzą szpalery, a na jego osi głównej znajduje się staw o kształcie prostokąta.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.