PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewitalizacja, Bytom: krakowcy naukowcy doradzą jak zmienić miasto

  • pt    9 października 2015 - 11:25
Rewitalizacja, Bytom: krakowcy naukowcy doradzą jak zmienić miasto
Prace rewitalizacyjne mają skoncentrować się głównie w śródmieściu Bytomia (fot.: UM Bytom)

Instytut Rozwoju Miast i naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego będą doradzać Bytomiowi. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju rozstrzygnęło przetarg na doradztwo eksperckie w zakresie rewitalizacji dla Bytomia i Wałbrzycha.
Podpisanie umowy na doradztwo odbędzie się 16 października br. w siedzibie ministerstwa. Omówione również zostaną zasady dalszej współpracy między ministerstwem, wykonawcą i miastami - Bytomiem i Wałbrzychem.

Pilotaż dla miast

Zakres prac, nad którym pochylą się eksperci jest bardzo szeroki – od mieszkalnictwa przez politykę społeczną, ekonomię, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, po transport publiczny. Stanowi on element pilotażu, z którego doświadczeń w przyszłości będą mogły korzystać inne polskie miasta.

W pierwszym etapie określony zostanie zakres projektu pilotażowego, w drugim natomiast przygotowane będą niezbędne dokumenty dla pomyślnego przebiegu tego projektu.

Pracownicy naukowi wchodzący w skład zespołu mają za sobą doświadczenie w programowaniu rewitalizacji wielu polskich miast. Doradzali w programach naprawczych m.in. Rzeszowa, Gliwic, Gdańska czy Bielska-Białej. Ostatnio pomagali w przeprowadzeniu projektu pilotażowego Łodzi.

Doradztwo wymogiem rządu

Doradztwo ekspertów w procesie odnowy miasta jest wymogiem rządu. Bytom zaakceptował to przystępując jesienią ubiegłego roku obok Łodzi i Wałbrzycha do pilotażu Narodowego Planu Rewitalizacji. Projekt ten finansowany jest ze środków unijnych.

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.