PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewitalizacja Bytomia: Rozpoczęły się konsultacje projektu rewitalizacji

  • PAP/MN    4 października 2016 - 16:35
Rewitalizacja Bytomia: Rozpoczęły się konsultacje projektu rewitalizacji
Bytom ma dysponować na działania związane z szeroko pojętą rewitalizacją mniej więcej miliardem złotych. (fot. Bytom, wikipedia.org)

• W Bytomiu rozpoczęły się konsultacje projektu Gminnego Programu Rewitalizacji (GPR).
• Ostatnio o opóźnieniu miasta w pracach nad tym kluczowym dla unijnych projektów dokumentem mówił marszałek woj. śląskiego.
• Bytom zapewnia, że prace idą zgodnie z planem.
Wypracowanie Gminnych Programów Rewitalizacji jest ustawowym wymogiem samorządów, które chcą pozyskiwać zewnętrzne środki na odnowę miast - w tym fundusze unijne, których wdrażanie koordynują urzędy marszałkowskie.

Bytom, jako miasto szczególnie dotknięte problemami społecznymi i infrastrukturalnymi, ma dysponować na działania związane z szeroko pojętą rewitalizacją mniej więcej miliardem złotych. Jest też jednym z trzech miast - obok Łodzi i Wałbrzycha - mających wypracować, przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju, modelowe rozwiązania w tym zakresie.

Aby skoordynować wydanie znacznych funduszy Bytom przygotowuje 7-letni program kompleksowej rewitalizacji i odnowy miasta (2016-2022). Jego podstawą będzie właśnie GPR. Z końcem sierpnia miasto przesłało do urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego roboczą wersję Programu.

W rozesłanej do mediów 19 września br. informacji marszałek uznał, że bytomski dokument jest we wstępnej fazie opracowania; wskazał też na brak wielu podstawowych elementów, np. pogłębionej analizy obszaru rewitalizacji czy tzw. indykatywnych ram finansowych. Podczas wrześniowej sesji sejmiku marszałek mówił, że Bytom nie jest gotowy, by sięgnąć po środki na rewitalizację w sposób racjonalny, i przestrzegał przed zagrożeniem możliwości utraty unijnych środków.

W odpowiedzi władze Bytomia przekonywały m.in., że prace nad Programem idą zgodnie z zamierzeniami, a także że urzędnicy marszałka mają wgląd w każdy ich etap. We wtorkowej informacji biuro prasowe bytomskiego magistratu zaakcentowało też udział w procesie tworzenia tamtejszego GPR mieszkańców i ich zainteresowanie, które wpłynęło na przedłużenie jednego z etapów przygotowań.

"Mieszkańcy naszego miasta złożyli bardzo dużo pomysłów na przedsięwzięcia rewitalizacyjne. Zainteresowanie nimi było ogromne. Bytomianie poprosili, by przedłużyć termin składania prac o dwa tygodnie" - napisali bytomscy samorządowcy.

"Wszystkie projekty zostały dokładnie przeanalizowane i pogrupowane we wiązki. Czytając projekt GPR 2020 można dowiedzieć się m.in., kiedy będą realizowane poszczególne inwestycje i ile to będzie kosztować. Jest też analiza występujących w mieście problemów i propozycje ich rozwiązań" - wskazała cytowana w informacji kierownik referatu obsługi klastra rewitalizacji i współpracy z organizacjami pozarządowymi bytomskiego urzędu miasta Zofia Ćwikła.

"Wiele projektów wpisanych do GPR zostało zaproponowanych przez organizacje pozarządowe, one też chcą porozmawiać z mieszkańcami Bytomia, dlatego pojawią się razem z nami w lotnych punktach informacyjnych" - zapowiedziała Ćwikła. Takie spotkania przewidziano 8 i 15 października w godzinach 10-14 na bytomskim rynku. Z kolei 19 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej o godz. 17. odbyć ma się debata na temat GPR.

Konsultowany projekt dokumentu we wtorek był już dostępny m.in. na stronie bytomodnowa.pl; umieszczono tam również formularze, na których należy wpisywać ewentualne uwagi. Konsultacje projektu GPR mają potrwać do 24 października.

Czytaj też: Łódź przyjęła Gminny Program Rewitalizacji 2026+

 

Podczas ostatniej, wrześniowej sesji bytomskiej rady miasta, wiceprezydent Bytomia Andrzej Panek zapewnił, że "prace nad GPR idą zgodnie z przyjętym harmonogramem", a dokument będzie uchwalony, zgodnie z założeniami, najpóźniej w grudniu br.

Na zapowiadany miliard złotych na rewitalizację Bytomia składać ma się: ponad 400 mln zł (100 mln euro) kierowanych do miasta środków unijnych w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji (OSI); kolejne ponad 200 mln zł ma pochodzić z puli na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT - narzędzie współpracy samorządów w całym kraju). Pozostałe środki są ogólnodostępne - m.in. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.