PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewitalizacja centrum Wadowic na filmie

  • PAP    9 listopada 2012 - 08:57
Rewitalizacja centrum Wadowic na filmie

Rewitalizacja Placu Jana Pawła II zbliża się do końca. Centrum Wadowic wzbogaciło się o całkowicie nową infrastrukturę podziemną tj. nową kanalizację sanitarną, deszczową, nowe sieci wodociągowe, energetyczne i teletechniczne.
Dla mieszkańców, turystów i pielgrzymów najbardziej widoczne są prace wykonane na powierzchni rynku, czyli nowa nawierzchnia wykonana z granitowych płyt o grubości 8 cm i nowe nawierzchnie ulic wyłożone kostką brukową oraz nowa aranżacja zieleni, której w porównaniu ze starym rynkiem jest powierzchniowo o 30 procent więcej. Ważnym, nowym elementem są stylowe lampy o przyjaznej, żółtej barwie światła.

Jak informuje magistrat, na wiosnę pojawi się również nowa „fontanna przyjaźni" z nazwami miast partnerskich Wadowic, płyty granitowe z nazwami miejsc, które odwiedził bł. Jan Paweł II, a także nowe tablice informacyjne, ławki i kwietniki.

Odnowiona została elewacja budynku urzędu miejskiego. Należy podkreślić, że rewitalizacja centrum Wadowic jest pokrywana w znacznym stopniu ze środków Unii Europejskiej.

Koncepcja architektoniczna rynku sporządzona została przez Konior Studio. Projekt budowlany opracowała firma Traffic System. Wykonaniem natomiast zajęła się firma Mostostal Warszawa.

Równocześnie trwa przebudowa Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach.

Elewacja kamienicy odzyskała wygląd z lat 20-tych ubiegłego wieku, a muzeum zajmie cały modernizowany budynek. Sercem placówki pozostanie odtworzone, trzypokojowe mieszkanie Wojtyłów na piętrze kamienicy, które zachowa walory domu rodzinnego.

Projekt zakłada jednak zobrazowanie w nim różnych aspektów właściwych dla kolejnych okresów życia Karola Wojtyły. W pierwszym pokoju stworzona zostanie atmosfera pełnej rodziny; w drugim nie będzie już można poczuć obecności matki, która zmarła, gdy Karol miał dziewięć lat; trzeci pokój przywoła inne tragiczne wydarzenie - śmierć brata. Będzie to ascetyczne wnętrze, w którym żyli sami Karol i jego ojciec.

Ekspozycja powiększy się z dawnych 200 mkw. do 1000 mkw. na czterech kondygnacjach, m.in. dzięki powiększeniu i zaadaptowaniu piwnic oraz poddasza. Liczne multimedia, animacje i zaskakująco autentyczne elementy ekspozycji oddadzą żywy charakter spotkań Jana Pawła II z drugim człowiekiem.

Poniższa wizualizacja została zaprezentowana 5 października 2010 r. podczas uroczystości podpisania aktu erekcyjnego pod przebudowę Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.