PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewitalizacja Domu Mendelsohna w Olsztynie

  • PAP    20 grudnia 2011 - 19:59
Rewitalizacja Domu Mendelsohna w Olsztynie

Rozpoczął się remont i prace konserwatorskie w olsztyńskim Domu Mendelsohna czyli żydowskim domu przedpogrzebowym zaprojektowanym przez światowej sławy architekta Ericha Mendelsohna. Prace te mają potrwać rok - poinformowano w olsztyńskiej Borussii.
Prezes Fundacji Borussia, Kornelia Kurowska, poinformowała, że tego dnia rozpoczęły się prace zabezpieczające, dzięki którym wkrótce będzie można przystąpić do prac konserwatorskich. Mają one doprowadzić do odtworzenia pierwotnego wyglądu budynku.

- W ramach tych prac zostaną wykonane m.in. konserwacje sufitów i ścian. Wiemy, że w niektórych miejscach były barwne zdobienia, trzeba będzie je odtworzyć, teraz są one kompletnie niewidoczne - powiedziała PAP Ewa Romanowska z Borussii.

Remont i konserwacja Domu Mendelsohna będą kosztowały ponad 2 mln zł, z czego blisko 1,5 mln to unijne wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Pieniądze na wkład własny także pozyskiwaliśmy z wielu źródeł, m.in. z olsztyńskiego magistratu i fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość" - powiedziała Romanowska.

Na przełomie lat 2007/2008 Borussia odnowiła jedną z sal w Domu Mendelsohna, tzw. salę pożegnań. Jest to sala o tyle niezwykła, że jej sklepienie ma kształt piramidy, która pokryta jest wieloma barwnymi zdobieniami. Szczyt piramidy zdobi Gwiazda Dawida, taki sam znak jest na posadzce tego pomieszczenia.

Pozostałe pomieszczenia dawnego domu przedpogrzebowego nie są dotąd odnowione.

Dom Mendelsohna, zwany także Bet Tahara, jest jedynym w Olsztynie (zabierz głos/oceń prezydenta) budynkiem, który zaprojektował Erich Mendelsohn, światowej sławy architekt, który urodził się w przedwojennym Olsztynie (Allenstein). Budynki jego projektu stoją m.in. w Berlinie i Nowym Jorku, ten w Olsztynie jest pracą dyplomową Mendelsohna.

Data powstania budynku nie jest do końca sprecyzowana, ponieważ w literaturze jako rok budowy pojawia się 1904 r., ale sklepienie pomalowano farbą, w której skład wchodzi pigment o nazwie kraplak (alizaryna syntetyczna), a tego rodzaju pigment produkowano od roku 1924 roku.

Po wojnie w Bet Tahara mieściło się Archiwum Państwowe. Dla jego potrzeb obiekt przebudowano m.in. poprzez wstawienie wtórnego stropu w sali pożegnań, przez co nie było widać piramidalnego sklepienia tego pomieszczenia.

Borussia dzierżawi budynek od Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Podpisanie umowy nastąpiło w 2005 roku. Docelowo ma się tam mieścić Centrum Dialogu Międzykulturowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.