PARTNER PORTALU
 • BGK

Rewitalizacja. Gminy mało aktywne w staraniach o środki unijne

 • pt    28 marca 2018 - 19:55
Rewitalizacja. Gminy mało aktywne w staraniach o środki unijne
Łączne wsparcie z EFRR przyznane na projekty rewitalizacyjne w regionach, to ok. 2,2 mld zł (fot.um walbrzych)

Liderem w sięganiu po środki na rewitalizację  jest województwo pomorskie, znaczne środki zaangażowano też w województwach  łódzkim, opolskim i mazowieckim. Natomiast w czterech regionach jak dotąd nie uruchomiono żadnych projektów rewitalizacyjnych z udziałem EFRR.
 • Słabo wygląda aplikowanie o środki unijne z programów regionalnych na rewitalizację.
 • Na bezpośrednie wsparcie projektów i przedsięwzięć rewitalizacyjnych przeznaczone są środki w wysokości ponad 5 mld zł. Dotychczas rozdysponowano 43% tej kwoty.
 • Łączne wsparcie z EFRR przyznane na projekty rewitalizacyjne w regionach, to ok. 2,2 mld zł.

Ustawa o rewitalizacji weszła w życie 18 listopada 2015 r. i jest pierwszym aktem prawa, który kompleksowo odnosi się do problemów rewitalizacji i obecnie stanowi podstawę programowania oraz realizacji procesów rewitalizacji w coraz większej liczbie gmin (pod koniec 2016 r. 65 gmin posiadało gminny program rewitalizacji, spośród 346 deklarujących pracę nad nim). Ze względu na skomplikowany charakter interwencji samorządy gminne są obecnie na początkowych etapach prowadzenia procesów rewitalizacji w oparciu o jej zapisy.

Czytaj: Rewitalizacja Włoszczowy: jest umowa, miasto zyska nowe oblicze

Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju zwracają uwagę, że słabo wygląda aplikowanie o środki unijne z programów regionalnych na rewitalizację. Na bezpośrednie wsparcie projektów i przedsięwzięć rewitalizacyjnych przeznaczone są środki w wysokości ponad 5 mld zł. Dotychczas rozdysponowano 43% tej kwoty -  łączne wsparcie z EFRR, przyznane na projekty rewitalizacyjne w regionach, to ok. 2,2 mld zł.

Monitoring postępu wdrażania inwestycji w tym obszarze wskazuje na znaczne zróżnicowania w poszczególnych województwach. Liderem jest województwo pomorskie, znaczne środki zaangażowano też w województwach  łódzkim, opolskim i mazowieckim. Natomiast w czterech regionach jak dotąd nie uruchomiono żadnych projektów rewitalizacyjnych z udziałem EFRR. Są to województwa kujawsko-pomorskie, podkarpackie, podlaskie i zachodniopomorskie.

 Opóźnienia te mogą wynikać z przedłużających się prac nad przygotowaniem programów rewitalizacji i niskiej gotowości do realizacji projektów rewitalizacyjnych. Co z kolei - w opinii przedstawicieli MIiR - zależy w znacznym stopniu od sprawności organizacyjnej samorządów w tym obszarze.

Marek Wójcik, pełnomocnik Zarządu ZMP ds. legislacyjnych zwraca uwagę, że w Polsce obecnie jest wdrażanych kilkaset programów rewitalizacyjnych. Są ona dla samorządów priorytetowe i bardzo ważne, ale ustawa z 2015 roku przenosi akcent na sferę społeczną, co wiąże się z wrażliwą kwestią partycypacji społecznej.

- Projekty wymagają też często negocjacji z prywatnymi właścicielami. A na to potrzeba więcej czasu – mówił Wójcik.

Przedstawiciel ZMP zaproponował również, aby dokonać przeglądu tej ustawy, który będzie miał na celu zidentyfikowania potencjalnych barier, utrudniających realizację projektów rewitalizacyjnych.

Jak się okazuje jest to zgodne z planami MIiR. Przygotowuje się ono bowiem do opracowania raportu o rewitalizacji, który ma powstać w pierwszej połowie br. Będzie w nim również zawarta krytyczna analiza przyjętych rozwiązań, a także propozycja udoskonaleń funkcjonującego systemu w tym zakresie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

 • Andrzej, 2018-03-30 12:38:26

  Do Ekonom: Rewitalizacja? Duży problem dla prywatnych właścicieli posiadających ciekawe zabytki. Biurokracja i formy przekazu to CZERWONA TAŚMA nie do przekroczenia - oczywiście poza wszelkim towarzystwem wyznaniowym.
 • Ekonom, 2018-03-29 00:33:57

  Instytucje państwa nie chcą pomagać obywatelom w przedsięwzięciach w które oni wkładają miliony swoich pieniędzy,a chcą wydawać wiele milionów na meneli nie chcących pracować i pozorantów urzędników ich szkolących