PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewitalizacja, kolejna umowa na wsparcie programów rewitalizacyjnych

  • pt    12 października 2015 - 19:38
Rewitalizacja, kolejna umowa na wsparcie programów rewitalizacyjnych

Projekt rewitalizacji Dolnego Miasta w Gdańsku

Województwo pomorskie otrzyma ponad 4,7 mln zł na wsparcie programów rewitalizacji dzięki umowie podpisanej przez wiceministra infrastruktury i rozwoju Pawła Orłowskiego i marszałka województwa Mieczysława Struka.
Umowa ma wzmocnić potencjał miast regionu w przygotowaniu programów rewitalizacji. Uroczystość odbyła się w Gdańsku 12 października 2015 r. Pierwszą umowę MIiR zawarło z samorządem województwa lubelskiego.

Dzięki środkom otrzymanym z MIiR na terenie województwa pomorskiego ogłoszony zostanie konkurs, którego celem jest wsparcie gmin w uruchomieniu procesów zmierzających do rewitalizacji obszarów zdegradowanych, poprzez pomoc w przygotowaniu programów rewitalizacji.

Wsparcie dla gmin

Będą one podstawowymi dokumentami do prowadzenia tych procesów, umożliwiającymi także ubieganie się o dofinansowanie działań rewitalizacyjnych w ramach Funduszy Europejskich.

Wsparcie zyska także, funkcjonujący od grudnia 2014 r. w Urzędzie Marszałkowskim, zespół ekspertów ds. rewitalizacji, który pomaga gminom w opracowywaniu programów rewitalizacji oraz ich weryfikacji.

Jego zadaniem jest także popularyzacja wśród przedstawicieli samorządów wiedzy na temat zasad prawidłowego przygotowywania i wdrażania programu rewitalizacji, prezentowanych w założeniach Krajowej Polityki Miejskiej.

Podobne konkursy będą organizowane i wdrażane na poziomie regionalnym przez poszczególne urzędy marszałkowskie, na podstawie umowy zawieranej między ministerstwem a danym województwem. Po podpisaniu umowy z MIiR, marszałek województwa powinien w ciągu miesiąca ogłosić nabór wniosków o dotacje na finansowanie przygotowania programów rewitalizacji.

Gminne programy rewitalizacji

Współpraca między ministerstwem a urzędami marszałkowskimi pozwoli na opracowanie gminnych programów rewitalizacji spełniających wymogi określone przez ministerstwo oraz warunki zawarte w regionalnych programach operacyjnych.

Każde z województw otrzyma, w ramach dotacji celowej, pulę środków wyliczoną w oparciu o algorytm uwzględniający kwotę środków planowanych dla każdego z województw z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz liczbę miast i wsi. Budżet na realizację konkursu wynosi 90 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.