PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewitalizacja, lubelskie: pieniądze z resortu infrastruktury

  • pt    8 października 2015 - 16:37
Rewitalizacja, lubelskie: pieniądze z resortu infrastruktury

Wiceminister Niezgoda podpisuje umowę na wsparcie programów rewitalizacji na Lubelszczyźnie

Ponad 6 mln zł na wsparcie programów rewitalizacji otrzyma województwo lubelskie w wyniku podpisanej przez wiceministra infrastruktury i rozwoju Marcelego Niezgody umowy z marszałkiem województwa lubelskiego Sławomirem Sosnowskim.
Umowa zakłada wzmocnienie potencjału miast regionu w procesie przygotowania programów rewitalizacji. Uroczystość odbyła się 7 października 2015 r. w Lublinie.

Dzięki wsparciu otrzymanemu z MIiR na terenie województwa lubelskiego ogłoszony zostanie konkurs, którego celem jest wsparcie gmin w uruchomieniu procesów zmierzających do rewitalizacji obszarów zdegradowanych, poprzez pomoc w przygotowaniu programów rewitalizacji.

Będą one podstawowymi dokumentami do prowadzenia tych procesów, umożliwiającymi także ubieganie się o dofinansowanie działań rewitalizacyjnych w ramach funduszy europejskich.

Eksperci ds. rewitalizacji

Dodatkowo w Urzędzie Marszałkowskim powstanie zespół ekspertów ds. rewitalizacji, którego zadaniem będzie wspieranie gmin w zakresie opracowywania programów rewitalizacji oraz ich weryfikacja.

Ma on także przyczynić się do zwiększania świadomości i wiedzy przedstawicieli samorządów na temat zasad prawidłowego przygotowywania i wdrażania programu rewitalizacji, prezentowanych w założeniach Krajowej Polityki Miejskiej.

Projekt ma przyczynić się także do ugruntowania wiedzy na temat procesów rewitalizacji i upowszechnienia zasad opracowywania programów rewitalizacji w całym kraju.

Podobne konkury będą organizowane i wdrażane na poziomie regionalnym przez poszczególne urzędy marszałkowskie, na podstawie umowy zawieranej między ministerstwem a danym województwem.

Po podpisaniu umowy z MIiR, marszałek województwa powinien w ciągu miesiąca ogłosić nabór wniosków o dotacje na finansowanie przygotowania programów rewitalizacji.

Gminne programy rewitalizacji

Współpraca między ministerstwem a urzędami marszałkowskimi pozwoli na opracowanie gminnych programów rewitalizacji spełniających wymogi określone przez ministerstwo oraz warunki zawarte w regionalnych programach operacyjnych.

Każde z województw otrzyma, w ramach dotacji celowej, kwotę środków wyliczoną w oparciu o algorytm uwzględniający kwotę środków planowanych dla każdego z województw z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz liczbę miast i wsi.

Budżet na realizację konkursu wynosi 90 mln zł. Kolejna umowa zostanie zawarta z województwem pomorskim. Jej podpisanie zaplanowano na 12 października br. w Gdańsku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.